Yeni kimliklerimiz ABD'ye gidiyor
Yeni kimliklerimiz ABD'ye gidiyor
04 Ağustos 2014 Pazartesi - 07:26
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
yeni-kimliklerimiz-abd-ye-gidiyor

Vatandaşların bir çok bilgisini içinde barındıracak yeni kimlik kartların ihalesi adrese teslim şartname ile tek bir firmaya gidecek. Teknolojik alt yapısının ABD'li şirketlerin yapması mahrem bilgilerin yabancıların eline geçme riskini ortaya çıkardı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yeni T.C. Kimlik kartı için ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. Yeni Şafak gazetesinden Ayfer Mallı'nın haberine göre, 4 Ağustos'ta yapılması planlanan yeni kimlik kartı ihalesine 2012 yılında olduğu gibi bu yıl da şartname nedeniyle yine tek bir firma (Gate Elektronik) katılabilecek. İhale gerçekleştirse her Türk vatandaşının bilgileri Gate Elektronik firmasının alt yüklenicileri olan Amerikan firmalarının kontrolüne geçecek.

ADRESE TESLİM İHALE

4 Ağustos'ta yapılması planlanan ihaleye bu yıl yine tek firma katılacak. Yeni Kimlik Kartı projesinde gerek veritabanı açısından gerekse biyometrik veri alma ve doğrulama süreçleri için yabancı şirket yazılımları ve çözümleri kullanılacak. Özellikle dünyada henüz tek üreticisi olan 'avuç içi damar okuma' teknolojisinin bu uygulamada zorunlu tutulması, ilerleyen dönemlerde kimlik doğrulama için ihtiyaç duyulacak cihazların temininde ciddi bir tekelleşme ve fahiş fiyat riskini doğuruyor. Hem mali açıdan hem de ulusal güvenlik açısından ülkenin geleceğini riske atacak bu uygulamaların ihale şartnamesinde isimleri yazılarak zorunlu tutulması da ciddi şüpheleri beraberinde getiriyor. Uzmanlar, yeni kimlik kartlarında düşünülen biyometrik veri çeşitliliğinin Amerika ve Avrupa ülkelerindekilerde dahi bulunmadığını belirterek, bu denli 'özel bilgi kaydı'nın gereksizliğine vurgu yapıyor.

ŞARTNAME PALAZ'DAN

Diğer yandan sözkonusu kartların ihalesi için gerekli şartnamenin, geçtiğimiz aylarda görevden alınan Hasan Palaz'ın TÜBİTAK BİLGEM Başkanlığı döneminde bu kurum tarafından hazırlandığı ifade ediliyor. Paralel yapı mensubu olduğu iddia edilen ve 'kripto telefonların dinlenmesi' başta olmak üzere görev döneminde birçok skandal gerçekleşen Palaz, bir süredir yurtdışında bulunuyor. TÜBİTAK BİLGEM tarafından Palaz döneminde kimlik kartları için hazırlanan teknik şartname hala geçerliliğini koruyor.

BU KADAR ÖZEL BİLGİ GEREKLİ Mİ?

Hassas güvenlik kaygılarıyla abartılan ve uzman görüşlerine göre saha uygulamasında pek de anlamı olmayan bu kadar çok biyometrik veri için dünyada tekel olmuş bir firmaya bel bağlamanın hem ticari hem de güvenlik açılarından sakıncalarına dikkat çekiliyor. Ülkenin Başbakanı, bakanları, emniyet güçleri dahil bütün vatandaşlarını ilgilendiren yeni biyometrik nüfus cüzdanı uygulaması için toplanan verilerin Amerikan istihbaratı için en ciddi kaynak olan bazı şirketlerin veritabanında saklanmasını zorunlu tutmak 'akıl tutulması' olarak nitelendiriliyor. Üstelik kartlar için biyometrik veri kontrolünü sağlayacak firma olarak da ünlü bir Amerikan şirketi şartnamede açıkça gösterilmiş.

MİLLİ İMKANLARLAR YAPILAMAZ MI?

T.C. Kimlik Kartı ihalesi kapsamında her Türk vatandaşının parmak izi, parmak damar izi ve avuç içi damar izi gibi biyometrik veriler ihaleyi kazanan firmanın eline geçecek ve arşivlenecek. Böylece firma, Türk vatandaşlarının bütün biyometrik verilerine, Türkiye nüfusu hakkında istediği kimlik bilgilerine rahatlıkla ulaşabilecek. Bu veriler yurtdışında rahatça dolaşıma açık hale gelecek. Arşivlenecek verilerin firmanın eline geçmesi ile ulusal güvenliğin tehlikeye düşmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalınacak. Uzmanlar biyometrik kimlik kartları için yerli teknolojinin gerekliliğine vurgu yapıyor.

ÖNCEKİLER HALA YOK

Öte yandan Haziran 2012'de yapılan ihale kapsamında dağıtılması gereken yeni kimliklerin de firma tarafından dağıtılmadığı ortaya çıktı. Kimlik kartı ihalesini aldıktan sonra ihale sözleşmesini çiğneyen firma, 2013 yılında teslim etmesi gereken yeni kimlikleri henüz teslim etmedi.

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.