Üniversitee hastanelerinde kalp ve damar ameliyatına ek ücret
Üniversitee hastanelerinde kalp ve damar ameliyatına ek ücret
27 Haziran 2016 Pazartesi - 10:30
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
universitee-hastanelerinde-kalp-ve-damar-ameliyatina-ek-ucret

SGK’nın son SUT tebliği, üniversite hastanelerinde kalp ve damar ameliyatı olacaklardan ilave ücret alınmasının kapılarını açtı. Ancak bu uygulama değişikliği farklı bir durumu ortaya çıkardı. Eğer hastalar, özel hastanede kalp damar cerrahisinde ameliyat olursa hiçbir ek ücret ödemeyecek ancak üniversite hastanelerine gittiklerinde katkı payı ödemek durumunda kalacaklar.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Son SUT tebliği ilave ücret alınmayan tedavilerin kapsamını daralttı. Geçtiğimiz 18 Haziran Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ, üniversite hastanelerine istisnai bir hak verdi. Tebliğ bypas, kapak ve diğer tüm kalp ve damar cerrahisiyle ilgili işlemler için hastalardan fark alma hakkını sadece üniversite hastanelerine tanındı. SGK Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik yapılmasına dair tebliğin ikinci maddesinde, “Ayrıca Yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında öğretim üyesi tarafından verilen SUT’un 2.1.1 numaralı maddesi kapsamındaki sağlık hizmetleri ve (vakıf üniversiteleri hariç) kardiyovasküler cerrahi branşında yapılan cerrahi işlemler için de ilave ücret alınabilir” dendi.Öte yandan kalp ve damar cerrahisiyle ilgili hemen tüm operasyonları üniversite hastanelerinde öğretim üyeleri yapıyor. Dolasıyla ameliyat olacakların bu farkı ödemeden hizmet alması mümkün görülmüyor. Hastaların ceplerinden çıkarak, hastanelerin döner sermayesine girecek bu ek ücretler, SGK’nın ödemeleri nedeniyle maddi açıdan zor durumda olan üniversite hastanelerin bütçelerine katkıda bulunacak. 

HASTALARIN KATKI PAYI

SGK’lı hastalar aldıkları hizmetler için şu farkları ödüyor:

* Kamu hastanelerine 5 TL,

* Özel hastanelere 12 TL,

* 10 gün içerisindeki müracaatta 5 TL,

* İlaç bedelinin yüzde 10-20’si,

* Her bir reçete için 3 TL, üç kutuya ilave her bir kutu ilaç için 1 TL,

* Vücut dışı protez ve ortezlere yüzde 10–20, 

* Özel ve vakıf hastanelerine yüzde 200’e fark,

İLAVE ÜCRET ALINMAYAN SAĞLIK HİZMETLERİ: 

* Acil servislerde verilen acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri,

* Yoğun bakım hizmetleri,

* Yanık tedavisi hizmetleri,

* Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),

* Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri,

* Organ, doku ve kök hücre nakillerine ilişkin sağlık hizmetleri,

* Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,

* Hemodiyaliz tedavileri,

* Kardiyovasküler cerrahi işlemleri (üniversite hastaneleri hariç).

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.