Hasta dosyalarının TİG’e kayıt zamanı hakkında duyuru
Hasta dosyalarının TİG’e kayıt zamanı hakkında duyuru
28 Eylül 2016 Çarşamba - 09:30
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
hasta-dosyalarinin-tige-kayit-zamani-hakkinda-duyuru

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından Hasta dosyalarının TİG’e kayıt zamanı hakkında duyuru yayımlandı.

Sağlık Uygulama Tebliğinin 5.2.1 Sağlık kurum ve kuruluşları faturalarının düzenlenmesi maddesinde (https://kms.kaysis.gov.tr/Home/Goster/42134) belirtildiği üzere “sağlık tesisinin faturalamayı hasta bazında ilgili dönemde yapması gerektiği, herhangi bir nedenle döneminde faturalandırılamayan bir sağlık hizmeti olması halinde bu sağlık hizmeti işleminin bittiği tarih itibariyle faturalandırılması gereken dönemi takip eden en geç 2 ay içerisindeki dönem sonlandırılmasına dâhil edileceği” bildirilmiştir.

Bu kapsamda Kurumumuza bağlı sağlık tesislerinin “Teşhis İlişkili Gruplar” sistemine dosya kayıtlarının; taburculuk tarihi itibari ile en geç 60 gün içerisinde yapılması gerektiği bildirilmişti.

Kurumumuz tarafından yapılan analizlerde bazı sağlık tesislerindeki kodlamaların bu hususa uymadığı görülmüştür. Söz konusu dosyalar ile elde edilen bağıl değerler TİG’e Dayalı Ödeme kapsamında değerlendirilmemektedir. Sağlık tesislerinin hak kaybı yaşamaması için sağlık tesisi ve genel sekreterlik bazında dosya kayıtlarının zamanında ve doğru bir şekilde yapılmasının sağlanması büyük önem arz etmektedir.

Kamuoyuna duyurulur.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.