GSS primlerinde düşüş Soylu açıkladı
GSS primlerinde düşüş Soylu açıkladı
16 Haziran 2016 Perşembe - 11:22
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
gss-primlerinde-dusus-soylu-acikladi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu GSS prim borçlarıyla ilgili açıklama yaptı. Soylu, 'SGK'nın kendi kriterleriyle belirlediği bir kitle var. Şu anda 65, 195 ve 395 lira GSS primi ödüyorlar. Burada prim tekleştirmesine gideceğiz' dedi.

Akşam'da yer alan habere göre, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında olan 3 milyon kişi için önemli bir adım atılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu 65, 195 ve 395 lira GSS prim ödemelerinin tekleştirileceği bilgisini verdi. 

Bakan Soylu, 65 liranın altında belirlenecek olacak bu prim tutarıyla, kapsamdaki kişilerin GSS'den daha iyi istifade ettirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Tekleşen prim sistemiyle prim borçlu sayısının azalması bekleniyor.

 

PRİM TUTARI 65 LİRANIN ALTINDA OLACAK

Genel Sağlık Sigortası'nda (GSS) önemli adımlar atacaklarını belirten Soylu, "Özellikle GSS'de yaklaşık 10 milyon 50 bin aktif sigortalı olmayıp, aynı zamanda aktif sigortalının yükümlülüğünde bulunmayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) kendi kriterleriyle belirlediği, primlerinin de buna göre oluştuğu bir kitle var. Bunun 7 milyon 300 bin kişisi bizim C1 dediğimin yeşil kartlılardan oluşuyor. Kalan kitlenin de G1, G2 ve G3 dediğimiz asgari ücretin belirli bir bölümü, onun üstü ve onun daha üstü olan gelir skalasına göre belirlendiği bir sağlık sistemimiz var. Bu da bütün dünyanın 'Bunu nasıl başarıyorsunuz' dediği bir sitem" dedi. Tekleştirilecek prim tutarının en alt oran olan 65 liranın altında olacağını vurgulayan Soylu, "Bu önemli bir adım ama bu adımın peşinden bunu sağlayabilecek, güçlendirecek önemli değişiklikler de geliyor" dedi.

GENÇLERİN PRİM BORCU SİLİNİYOR

Lise ve üniversite mezunlarının 2 yıllık GSS'li sayıldığını, 25 yaş altı 3 milyon 700 bin kişinin GSS borçlarının silindiğini anımsatan Soylu, "Yeni bir sisteme adım atıyoruz. Buradaki gelir belirlemeyi SGK, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'ndan kendi üzerine aldı.

EN YÜKSEK PRİM FİYATI 395 LİRA

GSS'DEKİ bu sistemde prim tekleştirmesine gideceklerinin bilgisini veren Soylu, "Şu anda 65, 195 ve 395 lira prim ödüyorlar. Burada prim tekleştirmesine çalışıyoruz" dedi. Bu durumun 2 milyon 900 bini aşkın insanı ilgilendirdiğini belirten Soylu, "Tahsilat kabiliyetimiz çok az düzeyde. Ortalaması yüzde 6" dedi.

 

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.