Avrupaya Göre, Hemşirelerin İş Yükü 7 Kat Fazla
Avrupaya Göre, Hemşirelerin İş Yükü 7 Kat Fazla
09 Mayıs 2014 Cuma - 13:59
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
avrupaya-gore-hemsirelerin-is-yuku-7-kat-fazla

Son yıllarda bu sorunlara ek olarak başta hemşirelerimiz olmak üzere sağlık çalışanlarına yönelen şiddet de ciddi bir tehdit olarak varlığını hissettirmektedir.

Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Abdulbaki Tekin, İnönü toplum sağlığı Merkezini ziyaret ederek çalışanlara gül dağıtarak Ebeler,Hemşireler,Anneler gününü kutladı.

Tekin, başarının mimarı ve asıl sahipleri olan sağlık çalışanları açısından ise, değişim sürecinin somut yansımaları, artan iş yükü, düzensiz ve iş sağlığını tehdit edici çalışma koşulları, ücret ve sosyal haklarda yetersizlik olarak ortaya çıkmaktadır.

Toplumumuzun genel bir sorunu olan şiddet olgusunun son zamanlarda sağlık alanında yoğunlaşması, sağlık çalışanlarının güvenliği konusunu öncelikli sorun haline getirmiştir. Sağlık çalışanlarının güvenliğine yönelik kurumsal tedbirlerin yetersizliği, şiddet olaylarının sıklığı ve sağlık çalışanlarına verdiği fiziki ve psikolojik hasarlar göz önünde tutulduğunda net bir şekilde görülmektedir. Sağlıkta dönüşüm programı ile birlikte hasta güvenliğine yönelik açılımlar geliştiren Bakanlığın, çalışan güvenliğini de sağlayacak caydırıcı tedbirler alması önemli bir zarurettir.dedi.Tekin,Sağlık hizmetlerinin önemli bir kısmını yüklenen hemşirelerimiz, kadınların iş hayatı- aile ve sosyal çevre üçgeninde karşılaştığı temel sorunları en yoğun biçimde yaşayan kesimlerdir. 24 Saat esasına göre çalışan hemşirelerimin, istihdam yetersizliği nedeniyle muhatap olduğu uzun süreli çalışmalar ve düzensiz nöbetler; bir taraftan sağlıkları için ciddi tehdit oluştururken, öte yandan aile sorumluluklarını yerine getirme ve sosyal çevresiyle iletişim konusunda ciddi sorunlara neden olmaktadır.Büyük fedakarlıklarla görevini yerine getiren hemşirelerimizin, ücret ve sosyal haklar konusunda hak ettiği karşılığı göremedikleri de bir gerçektir. Ağır ve uzun süreli çalışma koşulları nedeniyle aile ve sosyal çevresiyle çatışma yaşar hale gelen hemşirelerimiz, buna karşın kamu çalışanları arasında en az ücret alan kesimlerden birisidir. Performansa dayalı Ek Ödeme Sistemindeki adaletsiz yapı nedeniyle hemşirelerin de içinde yer aldığı tabip dışı personel mağdur edilmektedir. Bu noktada Sağlık-Sen, ciddi ve kararlı bir mücadele ortaya koyarak, tabip dışı personelin döner sermaye tavan oranlarının yükseltilmesi, normal çalışma sürelerinin 40 saate düşürülmesi ve nöbet ücretlerinin artırılması konusunda Tam Gün Yasa Tasarısında düzenleme yapılmasını sağlamıştır. Bunun yanı sıra döner sermaye gelirleri düşük olan ve birinci basamak olarak nitelendirilen sağlık ocaklarında çalışan personele ortalama 150-250 TL aralığında ek gelir getiren bir düzenlemenin Resmi Gazetede yayımlanarak uygulamaya geçmesini sağladık. Ancak bu gelişmeler, var olan mağduriyetin çözümü ve adil çalışma koşullarının sağlanması açısından yeterli değildir.Ekonomik ve sosyal haklarda belli ölçüde adaletin sağlanması için;–Hemşirelerimizin en çok mağduriyet yaşadığı konu olan kreş sorunu çözülmelidir.–Döner Sermaye ödemeleri izin dönemlerini de kapsamalıdır.–Farklı istihdam politikalarına son verilmelidir.

–Vekil ebe ve hemşire uygulaması kalkmalı ve yaklaşık 5000 vekil ebe ve hemşire kadroya alınmalıdır.

Bu düşüncelerle, Eskişehir Sağlık-Sen olarak, tüm Hemşirelerimizin, Ebelerimizin,Annelerimizin gününü kutlarız.dedi.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.