Yoksulu işe alana devlet desteği!
Yoksulu işe alana devlet desteği!
22 Şubat 2016 Pazartesi - 10:30
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
yoksulu-ise-alana-devlet-destegi

Hükümet, istihdamı arttırmak amaçlı yeni bir adım daha atıyor. Artık yoksulu işe alana devlet desteği geliyor.

Sosyal yardım alan vatandaşlara istihdam sağlayan işverene devlet desteği geliyor.  

Bu kapsamda yoksullara istihdam sağlandığında, bu kişinin sigorta işveren payının devlet tarafından üstlenilmesi için çalışmalar yapılıyor.  

ÇALIŞAMAYANA DEVLET YARDIMI 
 
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, gazetecilerle sohbetinde konuyla ilgili, “Sosyal yardım alanları iki gruba ayırıyoruz. Bir, çalışabilecek durumda olanlar, ikincisi de çalışamayacak durumda olanlar. Çalışamayacak durumdakilere yardımlar devam edecek. Ama çalışacak durumda olanların yardıma bağımlı olmaktan çıkmaları lazım” dedi. 

SGK PRİMİ DEVLETTEN! 

Yoksulların yardım alabilmesi ve istihdam sağlanabilmesi için İŞKUR kaydının olması gerektiğini söyleyen Yılmaz, şu ifadeleri dile getirdi :  
 
“Bu kişiler, ‘yeşil kartlarının’ iptalinden korktukları için kayıt dışı sigortasız çalışıyorlardı. Biz bir sistem kurduk ve dedik ki; işe girdiğiniz zaman kart iptal edilecek ama işsiz kalırsanız yeniden devam edecek. Şimdi bu süreçlerin devamı olarak, bir adım daha atıyoruz. Sosyal yardım alanlardan işe girenlerin işveren SGK prim payını devlet üstlenecek. 

AMAÇ İSTİHDAMI ARTTIRMAK 
 
Amacın istihdama katkı sağlamak olduğunu belirten Cevdet Yılmaz, Böylece hem işverenlerin prim yükünü hafifleteceğiz, hem de istihdama katkı sağlayacağız. Aynı zamanda yardım alanları yardıma bağımlı olmaktan çıkaracağız Bir yandan da sosyal yardım alanlara mesleki eğitim vereceğiz. İş gücüne katılımları daha kolay olacak. Hatta mesleki eğitimin sosyal yardım alanlara zorunlu olması düşüncesi var ama henüz bu konuda bir netlik yok.”  dedi. 

 

 

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.