Torba Yasa'ya Eklenen Maddelerde Yok Yok!
Torba Yasa'ya Eklenen Maddelerde Yok Yok!
23 Haziran 2014 Pazartesi - 08:35
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
torba-yasa-ya-eklenen-maddelerde-yok-yok

TBMM'de görüşmeleri devam eden Torba Yasa'nın kapsamı genişliyor. SGK ve vergi borçlarını düzenleyen tasarıya belediyeden sonra elektrik ve öğrenim borçları da ilave ediliyor. Üstelik eklenen yeni maddeler bunlarla sınırlı değil.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen torba tasarı her kesimden gelen af talepleriyle büyüyor.

Talepleri teknik heyetlerle değerlendiren komisyon, çiftçinin elektrik borcu, ithalde alınan KDV tahsilatı ve belediyelerin reklam ve ilan gelirleri için torbaya af maddesi eklemeyi hedefliyor.

ÖĞRENİM KREDİSİ 

Maliye Bakanlığı'ndan görüş ve teknik bilgi istenen yeni af maddeleri için gerekli önergelerin komisyon ya da genel kurul görüşmelerinde işleme konulacağı ifade edildi.

Daha önce yapılandırma kapsamına giren üniversite öğrencilerinin öğrenim kredisi borçlarının da yapılandırma kapsamına alınması gündeme geldi.

Bu şekilde öğrencilerin borçlarının faizleri silinecek ve kalan miktar taksite bölünebilecek.

Daha önce de belediyelere olan emlak, su ve çevre temizlik vergisi borçları komisyonda gündeme gelmiş ve bütün partilerin ortak önergesiyle tasarıya girmişti.

Tasarıda Maliye Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yaklaşık 160 milyar liralık alacağının yapılandırılarak tahsil edilmesi düzenleniyor.

TORBA YASA'YLA HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?

Sigorta primi, işsizlik sigortası primi,

Sosyal güvenlik destek primi, tarım işçilerinin prim borçları,

İsteğe bağlı sigorta primi, Bağ-Kur emeklilerinin sosyal güvenlik destek primi,

İdari para cezası, damga vergisi,

Özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, rücu alacakları,

SGK'nın fazla ödendiği tespit edilen gelir ve aylıklara ilişkin alacaklar ile bunlara bağlı gecikme cezası,

Gecikme zammı ve kanuni faiz alacakları, GSS kapsamında tahakkuk etmiş prim alacakları yapılandırılacak.

NE YAPMAK LAZIM?

Eğer prim ya da vergi borcunuz varsa yasa çıktıktan sonra ilgili kuruma başvurmanız gerekiyor. Burada borcunuzun faizleri ve gecikme farkları silinerek taksitlendirme işlemi yapılacak. 6 ay ile 18 ay arası taksitler olacak. Ödeme sürese 36 ayı bulacak.

ÇİFTÇİYE MÜJDE GELDİ

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Dicle Elektrik Dağıtım (DEDAŞ) bölgesindeki Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'taki tarımsal sulamaya ait elektrik tüketim bedellerinde çiftçiler lehine önemli düzenlemeler yapıldığını bildirdi. Bakan Çelik, geçen yıl 100 dönüm pamuk eken çiftçilerin elektrik tüketim bedellerinde indirim imkanı getirildiğini söyledi.

Diğer yandan yeni Torba Yasa'nın bomba maddeleri netleşmeye başladı. İşte milyonları ilgilendiren o düzenlemelerin detayları...

2005 yılından sonra göreve başlayan personele 1 derece verilecek.

Memurlara disiplin affı gelecek. Aftan, aday memurken ceza alanlar da yararlanacak.

Özelleştirmeler sonrası değişik kamu kurumlarında istihdam edilen ve 4C'li olarak bilinen çalışanlar kadroya alınacak.

MAAŞLARA ZAM GELECEK 

KİT'lerde görev yapan, üniversite mezunu olmalarına ve memur işi yapmalarına rağmen işçi olarak istihdam edilen çalışanlar, statü değişikliği ile memur kadrosuna geçirilecek.

Ek gösterge artışı yapılacak. Böylece, başta polis ve öğretmenlerin hem emekli olduklarında alacakları maaşlar, hem de emekli ikramiyeleri artacak.

Masaya yatırılan diğer torba yasa tasarısı maddeleri;
Üniversite mezunu işçiler memurluk.

Akademisyenler maaş artışı.

Sertifikası olan 7 bin iş ve meslek danışmanı da atama bekliyor ve buna ilişkin düzenlemelerin torba tasarıya eklenmesini talep ediyor.

Torba tasarıya girmesi istenen maddeler arasında doğum izninin 18 haftaya çıkarılması, süt izninin süresinin uzatılması da var.

Ayrıca emekli memura promosyon ve aile yardımı verilmesine ilişkin düzenlemelerin de torba tasarıda yer alması isteniyor.

Tapu kadastro çalışanlarının sorumluluğunun yeniden düzenlenmesi.

İş yoğunluğu fazla olan mahkeme çalışanlarına fazla çalışma ücreti verilmesi.

Emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık hizmet süresi sınırının kademeli olarak 35 yıla çıkarılması.

Nöbetçi memurluğu uygulamasının kaldırılması.

İş ve meslek danışmanlarının ek ödemelerinin artırılması.

Sümer Holding'de çalışan sözleşmeli personelden işsizlik sigortası kesilmemesi.

Özelleştirme nedeniyle araştırmacı olarak atanan müdür, genel müdür yardımcısı, genel müdürün talep etmesi halinde kariyerlerine uygun mühendis, mimar, avukat gibi kadrolara atanması.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.