Tıp tarihine geçti:Ağızda tam 85 diş var
Tıp tarihine geçti:Ağızda tam 85 diş var
05 Şubat 2015 Perşembe - 06:30
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
tip-tarihine-gecti-agizda-tam-85-dis-var

Göz çukurlarına kadar 85 dişi bulunduğu için sadece çorbayla beslenen ve sosyal hayatta zorluklar yaşayan Mesut Küskü, 2 yıl süren tedavi neticesinde sağlığına kavuştu.

Dünya Tıp tarihi çok enteresan bir olaya daha tanık oldu. Herkeste 32 diş bulunurken, Mesut Küskü'nün tam 85 tane dişi vardı ve Doktorlar ona “Dişlerini çektirirsen ölebilirsin” dediler ama   o buna  rağmen 2 yıl aradan sonra 58 tane dişini çektirdi.

Mesut Küskü yıllarca doktor doktor dolaştı ve dişlerini düzelttirmek için uğraştı. Çünkü genç adamın ağzında 85 diş vardı. Ancak tüm doktorlar 'Ameliyat olursan ölürsün' dedi.  Göz çukurlarına kadar 85 dişi bulunduğu için sadece çorbayla beslenen ve sosyal hayatta zorluklar yaşayan Mesut Küskü, 2 yıl süren tedavi sonucunda sağlığına kavuştu. Dentram Diş Klinikleri'nden yapılan açıklamaya göre, göz çukurlarına kadar 85 dişi bulunan ve başvurduğu doktorların "dişlerin düzelmez, ameliyat olursan ölürsün" cevabını alan Mesut  Küskü, yılmadan çare aramaya devam etti.  Yaşamını sadece çorba içerek sürdüren Küskü, çene cerrahisi ve implantoloji uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın'a başvurdu. Küskü, 2 yıl içinde 2'si genel anestezi olmak üzere 6 operasyon geçirdi. Küskü'nün toplamda 58 dişi çekildi.
 Küskü'nün tedavisini ücretsiz üstlenen Prof. Dr. Yalçın, "Mesut'un yüzünde, çekilen dişlerinden dolayı çöküntüler olmaması için kendi kanından ayrıştırılan kök hücreler, iyileşmeyi sağlayan hücreler ve hormonlar tekrar yüzüne enjekte edildi. İmplantların konulabilmesi için çene kemiği kalınlaştırıldı. Yaklaşık bir yılın sonunda diş çektirmiş normal bir hasta haline getirilen Küskü'nün çenesine, tedavi sonunda implantları yerleştirildi ve son olarak protezleri konuldu" bilgisini verdi. Meslek hayatı boyunca ağzında bu kadar çok dişi olan vaka görmediğini anlatan Yalçın, diş hekimliği literatürüne geçmesi gereken örnek bir tedavi olduğunu vurguladı. Yalçın, "Çene cerrahisi ve implantolojinin geldiği noktayı göstermesi açısından kamuoyuyla detayları paylaşmak istedik. Ağzında, dişlerinde yaşadığı sorunlar nedeniyle yıllarca bu acıları ve zorlukları çeken insanlar var.
 
 Bu kişilere bir umut ışığı olsun. Çene kemiğiyle ilgili sorunlar yaşadığı için implant yaptıramayacağını düşünen insanlara seslenmek istiyorum. Yeni teknolojiler ve ileri cerrahi ile pek çok hastaya çare bulmak mümkün" ifadelerini kullandı.

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.