Su sektörü 'iade-i itibar' peşine düştü
Su sektörü 'iade-i itibar' peşine düştü
16 Ağustos 2012 Perşembe - 11:25
A1
A2
A3
A4
Basın Haberleri
20111 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
su-sektoru-iade-i-itibar-pesine-dustu

Damacana sudaki 'kirli' listesi, pazarı hareketlendirdi. 'Sudaki bulanıklıktan' rahatsız olanlar tam sayfa ilanlar veriyor, listeye adı karışanlar yeni raporlar yayınlıyor. Hengameden en karlı çıkanlarsa su arıtma sektörü ve reklamcılar oldu...

Damacana kriziyle gözler su sektörüne çevrildi, korkan vatandaşı ikna etmek isteyen  firmalar reklam ve PR çalışmasına ağırlık verdi.  Sağlık Bakanlığı'nın sudaki 'kirli liste'yi açıklamasının ardından bulanıklaşan suyu berraklaştırma işi reklam pazarını hareketlendirdi.

Sırma Su, gazetelere ünlü doktor Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'nun yer aldığı tam sayfa ilanlar verdi. Müftüoğlu'nun 'Sağlıklı bir yaşam için günde en az 2 litre su için' önerisinin yer aldığı Sırma Su ilanlarında, 'Her gün beş milyondan fazla kişiye Sırma Su içirmenin gururunu yaşıyoruz. Teşekkürler...' ibaresine yer verildi.

'CAM DAMACANA' VURGUSU
Abant Doğal Kaynak Suyu ise 19 litre cam damacanada üretime geçtiğini duyurdu. Türkiye'de ilk kez cam damacana kullanan firma olduğunu belirten Abant Su, bu damacanaları özel olarak İtalya'dan ithal ettiğini vurguladı. Damacana krizi su arıtma pazarına da yaradı. Su arıtma sistemi üreticisi RainSoft Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Selim Erdoğan, 'Gazete ve televizyonlarda sağlıksız damacanalarla ilgili yapılan haberler sayesinde artık herkes daha bilinçli. Biz dahil sektörde birçok oyuncunun satışlarında çok ciddi artışlar var'' diye konuştu. Erdoğan, su artırma cihazı fiyatlarının 1.500 TL-3.500 TL arasında değiştiğini belirterek 'Tüketicilerimize satın alma dışında kiralama hizmeti de veriyoruz. Günlük 1 TL'ye cihazlarımızı kiralamak mümkün' dedi.

Rapor duyurusu da yapılıyor
Sudaki hareketliliğin bir başka cephesini ise ismi 'listeye giren' firmalar oluşturdu. Kardelen Su, gönderdiği bültenler ile 3 Ağustos 2012 tarihinde, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından damacana suları hakkında yapılan açıklamaya, resmi itiraz yaptıklarını hatırlatarak, üretim tesislerinde damacana sularından yeni numuneler alınarak incelendiğini ve damacana sularının sağlıklı olduğunu yönelik bir rapor gönderdi. Kardelen Su'dan yapılan açıklamada, şöyle denildi: 'Kamuoyuna, 3 Ağustos 2012'de yaptığımız açıklamada; 14 yıldan bu yana Sağlık Bakanlığı'mızın bütün denetim ve analizlerinde bir tek olumsuz rapor söz konusu olmadığını belirtmiştik. Nitekim Sağlık Bakanlığı'nın dün yaptığı son analize ait raporda da (09.08.2012 tarihli rapor ektedir) damacana sularımızın sağlıklı olduğu resmen belgelenmiştir.'

'Su filtresi sürahisi'ne talep % 100 arttı
'Su filtresi sürahi'leri üreten Alman BRITA ise su krizinden karlı çıkan firmalardan bir başkası oldu.

Aylin Löle/Akşam

Etiketler : damacana, su, iade-i itibar,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.