İşten Ayrılana 100 Gün Bedava Sağlık Hizmeti!
İşten Ayrılana 100 Gün Bedava Sağlık Hizmeti!
01 Temmuz 2014 Salı - 10:30
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
isten-ayrilana-100-gun-bedava-saglik-hizmeti

Genel Sağlık Sigortası kapsamında işte çıkanlar en fazla 100 daha sağlık hizmeti alabilecek.

GSS gereğince bazı kişiler, herhangi bir ön şart olmaksızın tüm kamu hastaneleri ve SGK'yla sözleşmesi olan özel hastanelerden sorgusuz sualsiz (kanuni adıyla provizyonsuz) muayene ve tedavi olabilir.

Habertürk'ten Ali Tezel bugün GSS ile ilgili merak edilenleri yazdı. İşte GSS hakkında bilmeniz gerekenler:

A- Sorgusuz sualsiz tedavi edilecek olanlar...

Aşağıda sayılan kişiler için provizyona (muayene ön izni) ihtiyaç yoktur ve SGK'lıların gidebileceği hastaneye gittiklerinde derhal tedavi edilmeleri gerekmektedir.

İş kazasına uğrayan kişiler (İş kazası geçirenler için iş kazası giderleri SGK'ca ödenir).

Meslek hastalığına uğrayan kişiler (Sadece meslek hastalığı nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri bedelleri SGK'ca ödenir).

Tıbben başkasının bakımına muhtaç kişiler (Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik kapsamında, yetkilendirilmiş özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarınca ağır özürlü olduğunu gösterir "Özürlü Sağlık Kurulu Raporu" faturaya eklenir).

Sağlık Bakanlığı'nca duyurulan "Bildirimi Zorunlu Bulaşıcı Hastalıklar Listesi"nde yer alan hastalık tespit edilen kişiler (Sadece bu hastalığı nedeniyle sunulan sağlık hizmeti bedelleri SGK'ca ödenir).

Acil haller nedeniyle müracaat eden kişiler (Sadece acil hal nedeniyle sunulan sağlık hizmeti bedelleri SGK'ca ödenir).
Koruyucu sağlık hizmetleri sunulacak kişiler (Sadece koruyucu sağlık hizmeti bedelleri SGK'ca ödenir).

Gebeliğin başladığı tarihten itibaren doğumdan sonraki ilk sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise ilk on haftalık süreye kadar olan gebelik ve analık haliyle ilgili rahatsızlık ve özürlülük hallerinde sağlık hizmeti sağlanan kadınlar (Sadece analık sebebiyle sunulan sağlık hizmeti bedelleri SGK'ca ödenir).
Engelliler ve engellilere bakanlar.

B- Provizyon (ön izin) alınması gerekenler

Aşağıda sayılan kişiler için gittiğimiz sağlık kuruluşu, bilgisayar-internet üzerinden SGK ana bilgisayarına bağlanıp TC kimlik numarası ile sorgulama yapmakta ve SGK ana bilgisayarı provizyon (ön izin) verirse işlemlere başlanılmaktadır. Sizler de hastanelere gitmeden SGK ana bilgisayarında kayıtlı olup olmadığınızı aşağıdaki web adresinden TC kimlik numaranızı girerek öğrenebilirsiniz...

- 18 yaşından küçükler,
- Sigortalı çalışanlar ve yakınları,
- İsteğe bağlı prim ödeyenler,
- GSS primlerini ceplerinden ödeyenler.,
- Yabancılar
için provizyon alınması gerekmektedir.

Provizyon için...

Sigortalı çalışanlar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için 30 gün şart
Eski adıyla SSK yeni adıyla 4/A'lı çalışanlar, eski adıyla Bağ-Kur yeni adıyla 4/B'li olarak sigortalı olanlar ile yakınlarının hastanelere başvurulduğu tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması,
- Eski adıyla Bağ-Kur'lu yeni adıyla 4/B'lilerin, 30 günlük prim ödeme süresinden başka ayrıca başvurduğu tarihte 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması,
- İsteğe bağlı sigortalıların ve yabancı uyruklular ile part-time çalışanların yukarıda sayılan 30 günlük GSS prim ödeme şartıyla birlikte, sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihte prim ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması şarttır.

İşten ayrılanlara en fazla 100 gün bedava sağlık hizmeti var

5510 sayılı SS ve GSS Kanunu gereğince, 30 günlük prim ödendikten sonra işten çıkanlara sorgusuz sualsiz 10 gün daha bedava sağlık hizmeti verilmektedir. Ancak işten çıktıkları tarihten geriye doğru bir tam yıl içinde 90 günü olanlara 10 güne ilave olarak bir 90 gün daha sağlık hizmeti verilmektedir.

Bakmakla yükümlü iken işe girenlere 30 gün şartı yok

Eşiniz, çocuğunuz sizin üzerinizden sağlık yardımı alırken işe girdiyse merak etmeyin, geçişlerde 30 gün şartı yok. Yani birisinin bakmakla yükümlü olduğu kişi iken SSK'lı işe giren veya Bağ-Kur'lu olup işyeri açanlar için 30 gün bekleme yükümlülüğü yoktur.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.