SGK: Sigortasız Çalıştırma İhbarlarına Yetişemiyoruz
SGK: Sigortasız Çalıştırma İhbarlarına Yetişemiyoruz
27 Mart 2014 Perşembe - 14:06
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
sgk-sigortasiz-alistirma-hbarlarina-yetisemiyoruz

SGK Sakarya İl Müdürü Nurten Canbasoğlu, çok fazla sigortasız çalıştırma ihbarı aldıklarını belirterek bu ihbarlara yetişemediklerini söyledi.

SGK Sakarya Il Müdürü Nurten Canbasoğlu, ilde hafta içi 30, hafta sonu 60’a yakın sigortasız çalıştırma ihbarı aldıklarını belirterek, "İhbarla ilgili 2 günde kontrol etmek gerekirken, bu süre yoğun ihbar sebebiyle 30 güne kadar çıkıyor" dedi.

Canbasoğlu, kurumda düzenlediği basın toplantısında, SGK Genel Müdürlüğü’nün kayıt dışı istihdamın önüne geçmek, bilinç oluşturmak ve yeni fikirler ortaya çıkmasını sağlamak için bütün illerde Kayıt Dışı Istihdama Kayıtsız Kalma Proje Yarışması düzenlediğini söyledi.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL VAR

Projede son başvuru tarihinin 20 Nisan olduğunu ifade eden Canbasoğlu, dereceye girenlere para ödülü verileceğini belirtti. Canbasoğlu, "Birinci olan projeye 20 bin lira, ikinci olan projeye 15 bin, üçüncü olan projeye 10 bin, dördüncü olan projeye 7 bin 500 ve beşinci olan projeye 5 bin lira ödül verilecek. Hazırlanan projeler SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kayıt Dışı Istihdamla Mücadele Daire Başkanlığı’na iadeli taahhütlü posta ile veya kurumun kadimdaire@sgk.gov.tr adresine gönderilecek." dedi.

"YALVARIYORUM SİGORTASIZ ÇALIŞMAYIN"

Toplantıda, kayıt dışının hala çok büyük bir sorun olarak ortada durduğunu vurgulayan Canbasoğlu, kurumun en büyük hedefinin kayıt dışının önüne geçmek olduğunu söyledi.

Türkiye genelinde kayıt dışı oranının yüzde 35 civarında iken, Sakarya’da bu oranın yüzde 40’a kadar çıktığını dile getiren Canbasoğlu, sigortasız işçi çalıştırılması konusunda ihbar hattına yoğun şikayet geldiğini vurguladı.

Canbasoğlu, şunları kaydetti:

"Hafta içi her gün neredeyse 30 şikayet alıyoruz. Hafta sonu bu 60’a çıkıyor. Iki günde ihbarı değerlendirmek gerekirken yoğunluk sebebiyle bu 30 güne çakıyor. Çalışanlardan ricam, işe başlar başlamaz sigortalarını yaptırsınlar. İşe girer girmez de kurumun internet sitesinde bulunan çalışmaya başladıklarına dair formu doldursunlar. Eğer işveren sigortalı yapmazsa en azından geriye dönük elinde belge olur ve talepte bulunabilir. Işverenlere de sesleniyorum. Lütfen çalışanlarınızın hakkını ve sigorta primini alın teri kurumadan yatırın.‘Bana daha çok maaş ver, sigortamı ödeme’ gibi tekliflere karşı çıkın, bu teklifte gelen işçilerle çalışmayın."

İŞE GİRER GİRMEZ SİGORTANIZ BAŞLAMALI

Kamuoyunda işçilerin 1 ay ile 3 ay arasında deneme süresinden sonra sigorta yapılabileceği şeklinde yanlış bir bilginin olduğunu vurgulayan Canbasoğlu, işverenlerin işe girer girmez aynı gün çalışanı sigortalı yapma zorunluluğu olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.