Sağlık.NET 2 Sistemi Sıkça Sorulan Sorular
Sağlık.NET 2 Sistemi Sıkça Sorulan Sorular
14 Eylül 2012 Cuma - 09:38
A1
A2
A3
A4
Sağlık Bakanlığı-SGK
28322 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
saglik-net-2-sistemi-sikca-sorulan-sorular

Sağlık Bakanlığı Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından Sağlık.NET 2 Sistemi Sıkça Sorulan Sorular ve cevapları yayımlanmıştır.

 

1- Aile Hekimiyim, şifremi yeni sıfırlattım, buna rağmen veri gönderemiyorum, ne yapmalıyım?

Aile Hekimi şifre sorunlarından dolayı şifresini sıfırlatmış ise şifresi ile ilgili KENDİ PROGRAMINDA VAR OLAN İLGİLİ alanlarda bu bilgi güncellenmelidir.

2- Aile Hekimiyim, veri gönderirken kullanacağım Birim-Kurum kodum nedir?

Aile Hekimlerinin Birim-Kurum kodları 00.00.000 şeklinde olan bir kod değildir. Bu kod ÇKYS KODUDUR. ÇKYS Birim/Kurum kodu İl Halk Sağlığı Müdürlüğünden öğrenilmelidir.

3- Sağlık.NET 2 şifremi nereden alabilirim?

a) Aile Hekimleri Sağlık.NET 2 şifrelerini bağlı oldukları Halk Sağlığı il admininden alabilir veya sıfırlatabilirler.

b) Firmalar Sağlık.NET 2 şifre ve kullanıcı adlarını kullanici@saglik.gov.tr adresinden alabilirler.

c) Hastaneler Sağlık.NET 2 şifre ve kullanıcı adları ile kurum kodlarını sevcan.baygunes@saglik.gov.tr adresinden alabilirler.

d) Halk Sağlığı ve İl Sağlığı İl Adminler şifre ve kullanıcı adlarını sevcan.baygunes@saglik.gov.tr adresinden alabilirler.

4- Aile Hekimiyim, Sağlık.NET ile ilgili işlemlerim nelerdir? Bu işlemleri nereden yaptırmam gerekir?

a) Sağlık.NET 2 için kullanıcı tanımlama işlemi yaptırılmalıdır. Aile Hekimi bu işlem ile Sağlık.NET 2 sistemine dahil edilir. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü İl admini ile irtibata geçilmelidir.

b) Hekim- Kurum eşleştirme işlemi yaptırılmalıdır. Hekim bu işlem ile ait olduğu birime atanır.

c) İl Halk Sağlığı Müdürlüğü İl adminiayrıca Aile Hekimi KDS Grup işlemi ile Aile Hekimi KDS_Birim grubuna atanmalıdır. Hekim bu gruba atandığı takdirde KDS sayfasını görebilecektir.

d) İl Halk Sağlığı Müdürlüğü İl adminiayrıca Uygulama-Eşleştirme işlemi yapmalıdır. Hekimin kullanmış olduğu yazılım bilgileri bu işlem ile Sağlık.NET 2 sistemine kayıt edilir. Hekim yazılımını değiştirdiğinde de bu işlemi mutlaka yaptırmalıdır aksi takdirde veri gönderemeyecektir.

e) Hekim bu işlemlerin hepsini bağlı olduğu İl Halk Sağlığı Müdürlüğü İl adminineyaptıracaktır.

5- Gezici Hizmet Lokasyonum eksik görünüyor ne yapmam gerekir?

a) Aile Hekimi bağlı olduğu halk sağlığı müdürlüğündeki il admini ile görüşerek hekimin birimini -birimde görünen hasta ve lokasyonlarını kontrol ettirmelidir. Görünmeyen lokasyonlarını il admini eklemelidir.

b) Hekim kendisine kesin kayıtlı nüfusun mernis adresinin dolumu boş mu olduğunu kontrol etmelidir.

c) İl admini lokasyonları TUİK-Mernis yerel yönetimlerden kontrol etmelidir.Eğer burada adresler var ve Sağlık.NET 2 ?de görünmüyor ise il admini e-Sağlık Yardım Masamızı arayarak yardım almalıdır.

d)Hekimin gezici hastalarının mernis adresleri tam olmalıdır. Hekimler gezici hastalarının mernis adreslerinin doğru olup olmadığını kontrol etmelidir. Hastaların adreslerinde sorun var ise hastaları mernis adreslerini düzelttirmeleri için nüfus müdürlüğüne yönlendirmelidir.

e) Eğer tüm bu işlemlerden sonra halen sorun devam ediyor ise e-sağlık yardım masamızdan yardım alınmalıdır.

6- Aile Hekimiyim, veri gönderirken "Sadece Kurumun Yetkili Kişisi Veri Gönderebilir" hatası alıyorum ne yapmam gerekir?

Bağlı olduğunuz Halk Sağlığı Müdürlüğündeki il admininiz ile görüşerek Hekim-Kurum eşleştirmenizin yapılmasını istemeniz gerekmektedir.

7- Hekimlerin isimleri ile ilgili Yönetim Web'de görünen bilgi doğru değil ne yapılmalıdır?

Hekim öncelikle Tıp Tescil ile görüşerek veya yardım masamıza ulaşarak Doktor Bilgi Bankasında olup olmadığınız kontrol ettirmelidir. Doktor bilgi bankasında kayıtlı ise ÇKYS ile görüşerek ÇKYS bilgilerini kontrol ettirmelidir.

8- Cezaevi yüklemeleri için süre nedir, uzatılacak mı?

Her ayın 3'üne kadar cezaevi yüklemeleri yapılmalıdır.

9- Gebelik 8 aylıkken tespit edilmiş fakat yanlışlıkla sisteme 3 aylık olarak girilmiştir. Gebelik sonlandığı halde sistemde halen devam etmektedir, ne yapmam gerekir?

Konu HSM'ye iletilmelidir. HSM tarafından gerekli değerlendirmeler yapılarak karar verilmelidir.

10- Eski gebelik hastane tarafından sonlandırılmış fakat benim sistemimde halen izlem istiyor ne yapmam gerekir?

Kullanmış olduğunuz yazılım firması ESK eşleştirmesi ile bu tip gebelik sonlandırmalarını otomatik olarak programınıza yansıtıyor olmalıdır. Konu ile ilgili yazılım firması ile görüşülmelidir.

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.