Sağlık Bakanlığı'nda yolsuzluk iddiası
Sağlık Bakanlığı'nda yolsuzluk iddiası
06 Haziran 2014 Cuma - 13:00
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
saglik-bakanligi-nda-yolsuzluk-iddiasi

Sezgin Tanrıkulu Sağlık Bakanlığı hakkındaki Sayıştay raporlarını sordu.

CHP'li vekil Sezgin Tanrıkulu, Sağlık Bakanlığı hakkındaki Sayıştay raporlarını sordu.
Tanrıkulu, Sağlık Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Sağlık Bakanlığı hesapları üzerinde Sayıştay denetçilerince yapılan denetimlerde "Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu hesaplarında Teftiş Kurulu Mutemedi Mehmet Tonbul ve Harcama Yetkilisi Teftiş Kurulu Başkanı Muhammed Gedik ile Tahakkuklardan Sorumlu Başkan Yardımcısı (gerçekleştirme görevlisi) Haydar Mezarcı’nın adının karıştığı yolsuzluk olaylarının tespit edildiğinin" iddia edildiğini belirterek şöyle dedi:
 
“Bu iddialar ile ilgili Sayıştay raporlarından bilginiz var mıdır?
 
İddialar ile ilgili Sayıştay raporlarından bilginiz bulunmaktaysa, sadece 2011 yılından bu yana kamu kaynaklarının 500 milyon TL zarara uğratılması ile ilgili olarak hangi idari ve yasal soruşturmaların başlatılması talimatını verdiniz?
 
Konuyla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu yapılmış mıdır?
 
Yolsuzluk iddiasına adı karışan Teftiş Kurulu Başkanı ve halen Sağlık Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkan Vekili Muhammed Gedik tarafından görevlendirilen yine Denetim Hizmetleri bünyesinde çalışan baş denetçiler Alaattin Özdemir ve İbrahim Güvenç’in konuyu incelemekle görevlendirildikleri iddiası doğru mudur?
 
Eğer iddia doğru ise, bizzat yolsuzluğun yapıldığı ve yöneticilerin de sorumluluğun bulunduğu konuda aynı şahısların soruşturma yapması ya da yaptırması ile yolsuzluğun üstünün örtülmesi mi amaçlanmaktadır?
 
Soruşturmacı olarak görevlendirilen sağlık denetçilerinin adlarına da benzer şekilde avanslar çekildiği ile ilgili iddialar mevcuttur. Bu iddialar doğru ise, ilgili kişilerin bu soruşturmayı yürütmesi etik midir?
 
Muhammet Gedik ve Haydar Mezarcı yolsuzluk olayı ile ilgili kendilerine ilişkin delilleri ortadan kaldırmaya mı çalışmaktadırlar?
 
Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu hesaplarında Teftiş Kurulu Mutemedi Mehmet Tonbul ve harcama yetkilisi Teftiş Kurulu Başkanı Muhammed Gedik ile Tahakkuklardan Sorumlu Başkan Yardımcısı (gerçekleştirme görevlisi) Haydar Mezarcı’nın görevlerinden el çektirilmemesinin sebebi nedir? Bu kişiler halen neden görevlerinin başındadırlar?”
Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.