Memura Fazla Mesai Müjdesi
Memura Fazla Mesai Müjdesi
12 Temmuz 2014 Cumartesi - 07:30
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
memura-fazla-mesai-mujdesi

Karar’ın hükümleri 1 Mayıs 2014 ile 31 Ekim 2014 tarihleri arasında uygulanacak..

Bu maddeye göre bazı kamu çalışanlarına fazla mesai ücreti ödenecek.

Memura fazla mesai ücreti getirecek bu madde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda “İş Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”na eklendi.

Kanun Tasarısına eklenen madde, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye bir madde eklenmesini öngörüyor. Tasarıya eklenen bu düzenlemenin kabul edilmesi halinde fazla çalışma saati için ücret alacaklar şöyle:

İş yoğunluğu diğer mahkemelere göre fazla olan mahkemelerdeki memur ile sözleşmeli personele ayda 50 saati geçmemek üzere fazla mesai ücreti verilebilecek.

Her bir personel için verilebilecek fazla çalışma ücreti, yılda 300 saati aşamayacak.

Fazla çalışmanın saat ücreti en fazla, bütçe kanununda belirtilen fazla çalışma ücretinin 3 katı olabilecek.

Fazla çalışma ücreti ödenebilecek personel sayısı, mahkemelerde görev yapan toplam personel sayısının %10′unu geçemeyecek.

Yoğunluğu fazla olan mahkemeler, Adalet Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Başka mevzuat hükümlerine göre yaptıkları fazla çalışma karşılığında ödeme yapılan personele, ayrıca fazla çalışma ücreti ödenmeyecek.

6292 Sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazine’ye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun Uyarınca Yapılacak Satış ve İade İşlemlerinde Fiilen Görevlendirilenlere Fazla Çalışma Ücreti Ödenmesine İlişkin Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar, Maliye Bakanlığı’nın talebi üzerine Bakanlar Kurulu’nca 21 Nisan 2014 tarihinde kararlaştırıldı.

Karar ile Maliye Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi personelden, 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun uyarınca yapılacak satış ve iade işlemlerinde fiilen görevlendirilenlere ödenecek fazla çalışma ücretine ilişkin usul ve esasları düzenlendi.

ÖDEMENİN USUL VE ESASLARI

6292 sayılı Kanun uyarınca yapılacak satış ve iade işlemlerinde günlük mesai saatleri dışında fazla çalışma yapmasına ihtiyaç duyulan personel ve fazla çalışma yaptırılacak toplam süre Maliye Bakanlığı’nca belirlenecek.

Fazla çalışma ücreti, mesai saatleri dışında fiilen fazla çalışma yapan personele ödenecek. Her bir personele fazla çalışma ücreti ödenecek süre ayda 50 saati ve toplamda 6 ayı geçemeyecek.

Fazla çalışmanın her bir saati için 2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nun K cetvelinde belirlenmiş 1,54 TL’lik fazla çalışma saati ücretinin 5 katı esas alınacak.

Fazla çalışma yapan personel ile çalışılan gün ve süreleri gösteren Fazla Çalışma Cetveli düzenlenecek.

Bu cetvel fazla çalışma yapan personel ile birimi amiri tarafından imzalanacak.

Karar’ın hükümleri 1 Mayıs 2014 ile 31 Ekim 2014 tarihleri arasında uygulanacak.

 

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.