Maliye Bakanın dan asgari ücret açıklaması
Maliye Bakanın dan asgari ücret açıklaması
15 Nisan 2016 Cuma - 10:30
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
maliye-bakanin-dan-asgari-ucret-aciklamasi

Vatandaşlar Eylül ayında asgari ücrette düşüş yaşayacak diye korkuyor Naci Ağbal bu konuda bakın neler söyledi.

'Asgari ücret düşecek mi sorusu' milyonlarca vatandaşın en çok merak ettiği konu... Ağustos ayında vergi diliminden dolayı asgari ücret alanların maaşlarının bin 300 liranın düşebileceği açıklaması milyonlarca vatandaşı kaygılandırdı. Peki asgari ücret ne kadar olacak, ne kadar düşecek?

Takvim gazetesi yazarı konuyu Maliye Bakanı Naci Ağbal'a sordu. İşte o yazı:

Maliye Bakanı'na vergi dilimi ile düşecek asgari ücreti sordum. 'Çözmek için Çalışma Bakanımız ile çalışıyoruz' dedi. 'Maaşım düşecek' diye korkan işçinin içi rahat olsun!

İşadamı Ahmet Arslan'ın organizasyonunda gerçekleştirilen Fikir Sofrası sohbetlerinin 19'uncusunun konuğu Maliye Bakanı Naci Ağbal idi. Bakan Ağbal'a Eylül'den sonra artacak vergi dilimi sebebiyle bin 300 liralık asgari ücretin 70 lira düşeceği hesaplarının yapıldığını hatırlatarak, sorunla ilgili çalışmalarının olup olmadığını sordum. Ağbal, "Evet Eylül sendromumuz var" dedikten sonra vergi sistemini değiştirmeyi düşünmediklerini belirtti ve şöyle devam etti: "Sadece asgari ücret açısından değil, mevcut sistemin aşındırılmasını kabul etmiyoruz..."

 

SİSTEM DIŞI BİR FORMÜL

Ardından asgari ücretle çalışanları rahatlatacak, şu bilgileri verdi:

"Söz verdiğimiz gibi asgari ücreti bin 300 liraya çıkarttık. Eylül ayından sonra vergi dilimi artacak. Artan gelirden daha fazla vergi alınması sisteminin değişmesi mümkün değil. Ancak asgari ücretle çalışanlar özelinde Çalışma Bakanımız Süleyman Soylu ile birlikte çalışıyoruz. Sistemi değiştirmeden sorunu çözecek asgari ücretin azalmasını önleyecek bir formül olacak..."

Ağbal, bu noktada artan asgari ücretin işverenlere getirdiği ek yükün bir kısmını karşıladıklarını da hatırlatarak, "Her ay çalışan başına 100 lira destek veriyoruz. 1 yıl sürecek bir destek. Bu desteğin maliyeti 9.6 milyar lira" dedi. Asgari ücretteki bu düşme ilgili de biraz bilgi verelim... Gelir vergisi dilimleri her yıl yeniden belirleniyor. Gelir vergisinin ilk dilimi yüzde 15'lik olan bölüm. 2016 için rakam 12 bin 600 lira oldu. Bu rakam aşıldığında vergi oranı yüzde 20 olacak. Eylül'den sonra asgari ücretliler bu dilime geçecek. Brüt üzerinden anlaşanlar için 70 liralık bir düşme yaşanacak. Net üzerinden anlaşanlar aynı maaşı alacak bu kez işveren artışı karşılayacak. Vergi konusu açılınca beklentilerle ilgili düşüncelerini de paylaşan Ağbal, meyve-sebze, et gibi ürünler için KDV indirimi talebi olduğunu belirterek,"Kimse bizden vergi indirimi beklemesin. Vergi affı diye bir düşüncemiz de söz konusu değil" dedi. Bankalarla ilgili vergi düzenlemelerinin yanlış anlaşılmaması gerektiğini de söyleyen Ağbal, "Bankalar Birliği ile bir toplantı yaptık. Yeni bir vergi, ya da bir vergi artışı getirmiyoruz. Sadece finans hizmeti farklı araç ve yöntemlerle veriliyor. Bunlar arasında farklı işlemlerde farklı vergi olmasın istiyoruz" dedi. Bu noktada BSMV, harçlar, damga vergisi gibi konularda eşitliği sağlanacak.

VERGİDE YENİ YASA

Vergi mevzuatıyla ilgili çalışmaların da sürdüğünü söyleyen Naci Ağbal, hem gelirler vergisi hem de vergi usul kanununda daha anlaşılır ve açık bir yasa yapmak istediklerini söyledi. Ağbal, "Vergi mevzuatı açık ve anlaşılır olursa yatırımın da önü açılır" dedi. Ağbal, gelir vergisi reformunun Plan Bütçe Komisyonu'na geldiğini söyledi. Kayıt dışı ekonomiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade eden Ağbal, bununla mücadelenin sadece Maliye Bakanlığı'nın yapabileceği bir şey olmadığını, toplumun tüm kesiminin bir araya gelerek yapabileceği bir iş olduğunu vurguladı.

 

 

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.