KPSS'siz Geçiş Yapabilecek Meslekler
KPSS'siz Geçiş Yapabilecek Meslekler
20 Mayıs 2014 Salı - 10:30
A1
A2
A3
A4
Basın HaberleriPaylaşım
21298 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
kpss-siz-gecis-yapabilecek-meslekler

KPSS'ye girmeden atanılabilecek sınırlı sayıdaki özel kadrolar da vardır. Memurluğa, sınavsız atanma hakkı olan diğer kamu personeli kimlerdir?

MEMURLUĞA GEÇİŞ HAKKI OLAN STATÜLER

En az 2 yıl çalışmış olmak kaydıyla, memurluğa geçiş hakkı olan diğer kamu statüleri şu şekildedir:

1) Subay ve astsubaylar
2) Sözleşmeli subay ve astsubaylar
3) Uzman jandarmalar
4) Hakim ve savcılar (hakim ve savcı adayları hariç)
5) Profesör, doçent ve yardımcı doçent
6) Uzman erbaş
 

ORATK ŞART NEDİTR?
ORTAK ŞART

Bunlardan memur kadrosuna atanmak isteyenlerin şu 2 ortak şartı taşıması gerekmektedir.

1) En az 2 yıl bu statülerde çalışmış olmaları gerekmektedir.

2) Kendi istekleriyle görevlerinden çekilmiş veya görev süreleri sona ermiş olmaları gerekmektedir. (Atılma kabul edilmemektedir)

BU DURUMDAKİLER KİM ATIYOR?

Bu durumda olan kamu personelini atayan merkezi bir kurum bulunmamaktadır. Bu şartları taşıyan birini, herhangi bir kamu kurumu atayabilir ama merkezi olarak bu işi yürüten bir kurum bulunmamaktadır. 

BUNLAR İÇİN, BEKLEME SÜRELERİ UYGULANMIYOR

Normalde bir memurun istifa ettikten sonra başka bir memur kadrosuna atanabilmek için, istifa ediş şekline bağlı olarak, en az 6 ay geçmesi (beklenmesi) gerekmektedir. Ancak yukarıdaki yer verilen statülerden memur kadrolarına yapılacak geçişlerde, bu 6 aylık bekleme süreleri uygulanmamaktadır.

MEMURLUĞA GEÇİŞ HAKKI OLMAYAN DİĞER STATÜLER

KPSS ile atama yapılmış olun veya olmasın, sözleşmeli personel, işçi, geçici işçi ve taşeron işçilerinin, yukarıda yer verildiği şekliyle belirli bir süre çalıştıktan sonra memur kadrolarına atanma hakkı gibi bir hak bulunmamaktadır.

Kaynak için tıklayın.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.