Kök hücre tedavisinde çığır açan yöntem!
Kök hücre tedavisinde çığır açan yöntem!
01 Şubat 2014 Cumartesi - 11:44
A1
A2
A3
A4
Sağlıklı Yaşam
12540 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
kok-hucre-tedavisinde-cigir-acan-yontem

apon bilim insanları öyle bir yöntem geliştirdi ki...

Japon bilim insanları, kök hücreleri vücut içerisinde herhangi bir dokuya dönüştürebilecek, radikal ve dikkat çeken bir yöntem keşfettiler.

Bilim dünyasında "büyük bir keşif" olarak adlandırılan yöntem, insan dokularına uygulanabildiği takdirde, organları zarar görmüş veya hastalanmış hastalara uyan kök hücre geliştilmesindeki işlemlerin basit ve ucuz hale geleceğini belirttiler.

The Guardian'da yayımlanan habere göre yapılan deneylerde araştırmacılar, hayvanlardan aldıkları hücre örneklerini asitli bir solüsyona koyarak, sadece yarım saat içinde kök hücreye dönüştürmeyi başardılar.

Kök hücrelerin potansiyelini anlamak için, hücreleri fare embriolarına enjekte eden bilim insanları, farelerin vücudunda hücrelerin doku ve organlara dönüştüğünü gözlemlediler.

Japonya'daki Riken Labaratuvarı'ndan Haruko Obokata, takımının kök hücrelerden üreyen düzinelerce fare ürettiğini ve sağlık durumlarını 2 yıl boyunca takip ettiklerini belirterek, "Şu zamana kadar sağlıklı, doğurgan ve normal gözüküyorlar" dedi.

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ TIP ÇAĞI YAKLAŞIYOR

Londra Üniversitesi Yenileyici Tıp Profesörü Chris Mason, yöntemin insanlar üzerinde uygulanabilmesi durumunda "Sonunda Kişiselleştirilmiş tıp çağı gelmiş olacaktır" dedi.
BBC'ye keşfedilen yöntem hakkında çok heyecanlandığını belirten Mason, "Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor.


Ancak yöntemi araştıran ve kontrol eden uzmanların sayısına baktığımda, bundan emin olabiliyorum. Yöntem eğer insanlar üzerinde de etkili olursa, diğer hücre programlama teknolojilerinden daha ucuz, hızlı ve güvenli bir yöntem olacaktır" açıklamasını yaptı.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.