Gelecek nesilin hayatı bu testte gizli!
Gelecek nesilin hayatı bu testte gizli!
14 Mart 2014 Cuma - 14:58
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
gelecek-nesilin-hayati-bu-testte-gizli

Sağlıklı beslenme, spor, düzenli ve stresten uzak bir hayat sürmenin sağlıklı nesillerin gerçek anahtarı olmadığını ileri süren Tıbbi Genetik Uzmanı Dr. Gülay Özgön, “Daha sağlıklı nesillerin sırrı genetik testte saklıdır” dedi: Çünkü yapılan genetik test sadece kişinin değil gelecekteki neslinin de sağlık ağacını ortaya çıkarıyor.

Genetik test sonucunun sadece yaptıran kişinin değil, o kişinin gelecekteki neslinin de sağlık tablosunu, sağlık ağacını gösterdiğini belirten Tıbbi Genetik Uzmanı Dr. Gülay Özgön, DNA üzerinden yapılan genetik testlerin amacının; daha sağlıklı yaşam veya var olan hastalıkların tanı ve tedavisi olduğunu söyledi.

Ailesinde kanser veya kalıtsal hastalık olanlara tanı ve tedavide kolaylık sağlayacak yolu bulmak için 18 yaş öncesinde genetik test yapılabileceğini aktaran Dr. Özgön, “Aksi takdirde çocukluk döneminde bu tür testlerin yaptırılması tercih edilmez. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok sayıda hastalığa tanı konulabiliyor” dedi.

GÜVENİLİR GENETİK TEST MÜMKÜN MÜ? 

Teknolojik gelişmeler sonucunda daha güvenilir testlerin kullanılmaya başlandığını vurgulan Dr.Özgön, genetik testlerin güvenilirliği ile ilgili olarak şu bilgileri paylaştı: “Genetik testlerin yüzde 100 doğruluğu kullanılan malzeme ve yönteme bağlıdır. 

Örneğin; kardiyobasküler hastalıklara yatkınlığın araştırılması için yapılacak gen testinin doğruluğu materyal kandan mı alındı, kan doğru çalışıldı mı, hangi analiz metoduyla yapıldı? Bu soruların yanıtları testin güvenilirliği ile doğru orantılıdır. Genetik testler sadece kan ile yapılmaz. Yanak içi mukoza, tükürük, kanserli doku çalışmaları gibi örneklerle de yapılabilir.”

BİLİMDE ETİK YAKLAŞIM TEHLİKEDE Mİ? 

Daha sağlıklı nesiller için daha geniş kapsamlı genetik tarama yapılabileceğini söyleyen Tıbbi Genetik Uzmanı Dr. Gülay Özgön, “Avrupa’da birçok merkezde evlenme çağındaki insanlar genetik testlerle ülkesinde en sık rastlanan hastalıklara ait taşıyıcılık riskini öğreniyor. Bu noktada etik yaklaşımın tehlikeye girmesi gündeme gelebilir. 

Çünkü hiç insan mükemmel gen haritasına sahip değildir. Bilimin tek tip insan ya da mükemmel insan yaratmak noktasına gelmesi etik yaklaşımı sarsar. Bilimin amacı sadece genetik hastalığı olan veya genetik testinde taşıyıcılık çıkan bireylerin hastalıklarıyla ve taşıdığı risklerle ilgili bilgilendirilmesine yönelik genetik danışmanlık yapmak olmalıdır” şeklinde konuştu.
Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.