Emekliler Çifte Bayram Yapacak!
Emekliler Çifte Bayram Yapacak!
11 Haziran 2014 Çarşamba - 10:15
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
emekliler-ifte-bayram-yapacak

Milyonlarca emekli intibak davasından çıkacak kararı bekliyor. Bu davanın sonucu emekliler için çifte bayram olabilir.

Ankara 8'inci İş Mahkemesi, intibak davası için gün sayıyor. Sonuç milyonlarca emekli için umut niteliğinde. 

Bu kritik intibak davasının kararı 30 Haziran'da açıklanacak. 

Davadan olumlu karar çıkması halinde, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak kapısı açılacak. 

Emekliler Günü'nde açıklanacak karar olumlu çıkarsa, emekliler çifte bayram yapacak.

7.5 MİLYON EMEKLİYE UMUT 

Emekliler için umut olan dava; İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) tarafından geçen yıl açılmıştı. 

İMBED Başkanı Hamdi Öz, çıkacak intibak kararının emsal teşkil edeceğini belirterek, "Toplam 7.5 milyon emeklinin maaşını etkileyecek. Bundan sonra emekli olanlara da olumlu yansıyacak" diye konuştu.

BAĞ-KUR'LU UNUTULMASIN

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar, intibak zammının şart olduğunu söylüyor.
Bu arada 2000 yılından önce emekli olan Bağ-Kur'lular da, "İntibak zammından bizler de yararlanamadık. Maaşlarımız çok düşük. SSK'lılara verilen intibak zammı, bizlere de yansıtılmalı" diyor.

BAĞKUR'LUNUN BORÇLARI SİLİNECEK!

Bağkur'lu intibak zammı için talepte bulunurken bir yanda da yeni torba yasada Bağkur prim affıyla ilgili çalışmalar yapılıyor.

Torba yasada Bağkurlu ve SGK prim borçlusuna gelir testi yapılacak ve borçları için bir fırsat verilecek.

Yapılacak test sonucunda aile içinde kişi başına geliri asgari ücretten az olanlara 35.46 lira; asgari ücret ile iki katı arasında olanlara 106.38 lira; asgari ücretin iki katından fazla olanlara da aylık 212.76 lira prim borcu çıkartılacak.

Borç, yükümlü hale geldikleri tarihe kadar geriye doğru yeniden hesaplanacak. Bir yıl içerisinde ödeyenler gecikme faizi ve cezasından kurtulacaklar.

BAĞ-KUR'LUYA FIRSAT

Daha önce sigortalılık süreleri geçersiz sayılarak iptal edilen Bağ-Kur’luların 22 Mart 1985’ten sonraki sürelere ait prim gecikme zammı ve gecikme cezalarının ödenmesi halinde, Bağ-Kur statüsündeki sigortalılıkları başlangıç tarihinden itibaren geçerli sayılacak.

SGK’nın sigorta prim alacağının 75 milyar TL, Bağ-Kur prim alacağının 28 milyar TL, Genel Sağlık Sigortası Prim alacağının da 11 milyar TL’ye ulaştığı tahmin ediliyor.

İşsizlik sigortası primi, idari para cezası, damga vergisi, asgari işçilik fark primlerinin de eklenmesiyle kamu borçlanmasındaki rakam 110 milyar TL’ye yaklaşıyor.

EMEKLİLER TEMMUZ'DA NE KADAR ZAM ALACAK?

Emekli maaşlarına 2014 Temmuz ayında enflasyon farkıyla zam gelecek. Peki emeklililer ne kadar zam alacak?

Emekliler, Temmuz'da, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. Zam oranı, Temmuz başında enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak.

Bugüne kadar açıklanan enflasyon verileri, emeklilerin zam oranı konusunda ipuçları veriyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; ilk 5 aylık enflasyon yüzde 5.38 olarak gerçekleşti. 

Bu bağlamda emekliler arasında, Temmuz zammının yüzde 6 civarında gerçekleşeceği beklentisi doğdu. 

Kesin rakam, Temmuz başında enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Temmuz başında kesin artış oranını öğrenip, aynı ay içinde maaş gününe göre zamlı parasını alacak. 

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşında her yıl ocak ve temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar artış yapılıyor.

Emeklilerin maaşına Ocak ayında yüzde 3.27 zam olmuştu.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(1) Yorum Yapıldı
11 Haziran 2014 - 11:20
3.27 mi
GÜNAH ,GÜNAH , GÜNAH