İşte vücudumuzu stresten uzak tutmanın 3 yolu - Dursunbey 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi
İşte vücudumuzu stresten uzak tutmanın 3 yolu
05 Ekim 2012 Cuma - 09:29
A1
A2
A3
A4
Sağlıklı Yaşam
(
Yaşam
)
15933 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
ste-vucudumuzu-stresten-uzak-tutmanin-3-yolu

Amerikan Psikologlar Derneği'nin (APA) yaptığı araştırmaya göre, kronik stresin, kriz seviyesine ulaşmasının fiziksel ve ruhsal sağlık üzerinde kalıcı etkileri var.

İşsizlik, sağlık sorunları, aile sorumlulukları ve ekonomik endişeler, kronik stres nedenleri listesinin en üst sıralarında yer alıyor.

Araştırmada insanların stresli olduklarını bildikleri ve bunun farkında oldukları halde kendilerine dikkat etmeyip sağlıksız çözümler aradıkları görülüyor.

Strese neden olan şartlar değiştirilemiyorsa, verilmesi gereken tepkilerin değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan araştırmacılar vücudu stresten uzak tutmanın 3 temel yolunu şöyle açıkladılar:

1- İşitsel yapıdaki insanlarda, müzik kas gerilimini azaltarak zihin yatıştırıcı etkili bir araç olabilir. Nostaljik müzik, duygusal bir deneyim ya da psikolojik rahatlık sağlayarak, kişi üzerinde sakinleştirici bir etki oluşturmaya yardımcıdır. Bu nedenle kişinin tüm dikkatiyle müzik dinlemesi, farklı müzik aletlerini, sözlerini(eğer varsa) ton ve temposunu fark etmeye çalışması, nostaljik duygu sıcaklığı yaşamasınıı sağlar.

2- Stres altında tansiyonu çıkanlar, vücudun gerilmiş kaslarını serbest bırakmak anlamına gelen aşamalı gevşeme veya diğer fiziksel tekniklerden yararlanabilirler. Omuzların yukarı çekilerek, boyun ve omuz kaslarının gevşemesini sağlayan bu egzersiz, yoga, spor ve stretching yapıldığında yaşanan rahatlamanın küçük ve daha basit bir örneğidir.

3- İlgi için odak oluşturma; sakin, teşvik edici ve dikkati kusursuz kılmaya yarayan bir tekniktir. Nefes ise bu uygulamanın merkezidir. Bu nedenle düşünmeyi engelleyerek, tek bir odağa kilitlenmek ve sakince nefes almak gerekir.

Araştırmayı yapan uzmanlar bu konuda tek bir rahatlama tekniği olmadığını her insanın farklı şekillerde rahatladığı için, nasıl rahatlamaları gerektiğini kendilerinin keşfetmesini öneriyorlar.

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.