Bakanlık Performanstaki bu maddeyi tekrar gözden geçirsin - Denizli Fatih Aile Sağlığı Merkezi
Bakanlık Performanstaki bu maddeyi tekrar gözden geçirsin
03 Haziran 2014 Salı - 12:40
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
bakanlik-performanstaki-bu-maddeyi-tekrar-gozden-gecirsin

Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliğin Ek-4 sayılı tablosunun C/1 bölümünde 'Sağlık tesislerinde, branşı ile ilgili altyapı ve cihaz eksikliklerinin giderilmesi sürecinde veya hizmet gereği görevlendirilmesine rağmen branşında hasta yetersizliği bulunan uzman tabiplerin hastane yöneticisinin teklifi ve Genel Sekreterin onayı ile ilgili dönem için sağlık tesisi puan ortalamasının %80’ine kadar belirlenen oran üzerinden değerlendirileceği' hükmü yer almaktadır.

Anılan hükmün uygulanmasına yönelik olarak; Söz konusu hüküm kapsamında tabip muayene ve girişimsel işlem puanı, branşı ile ilgili altyapı ve cihaz eksikliklerinden veya hizmet gereği görevlendirilmesine rağmen branşında hasta yetersizliğinden kaynaklı olarak sağlık tesisi puan ortalamasının altında kalan uzman tabipler hakkında hastane yöneticisi tarafından gerekli değerlendirme yapılacaktır.

Hastane yöneticisi tarafından yapılan değerlendirme neticesinde, bu hüküm kapsamında uygun görülen uzman tabipler ve sağlık tesisi puan ortalamasının % 80’ini geçmeyecek şekilde her uzman tabip için ayrı ayrı belirlenen ek ödeme oranları, hastane yöneticisinin gerekçeleri ile birlikte genel sekreterin onayına sunulacaktır.''

Bu yönetmenlik Şubat 2013  içerisinde çıktı daha öncesinde %80 oranı için yapılan uygulama, hekimin kendi puanı üzerine %70 e kadar ek puanın başhekim inisiyatifinde verilmesine dayanıyordu. Neye dayanarak bu uygulamadan vazgeçildiğini anlamıyoruz, hekimin cihaz eksikliği veya hastasının yokluğu hekimle alakalı olmayan sebeplerdir. Doktorları buralara atayan Sağlık Bakanlığıdır. Sağlık Bakanlığı atadıktan sonra ne yaparsanız yapın bundan sonrası beni ilgilendirmiyor diyemez.

 

Altyapı eksikliği için başvurduğumuzda şu anda mali durumumuz buna izin vermez cihazlarınızı alamayız yada kamu hastane birliği genel sekreteri izin vermez diyorlar. Hasta sayısını ne yaparsak  yapalım artıramayacak branşlar var (göğüs hastalıkları,patoloji,yan dal branşları vb).

Bu durumda neden en azından ortalamadan almamıza izin verilmiyor. Neye dayanarak %20 kesinti yapılıyor. Daha önceki uygulamada %70 e kadar yöneticiler ek puan verebiliyorlardı. Bununla en azından ortalamayı yakalayabiliyorduk. Bizleri savunması gereken sendikalar bile bu konuda hiçbir açıklama yapmamakta körle sağırı oynamaktadır.

Sağlık Bakanlığı yetkililerinden ricamız tekrar bu maddeyi gözden geçirmeleri daha insaniyetli bir uygulama ile değiştirmeleridir.

 
 Bir grup mağdur doktor

 

 

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.