Çocuğunuz altını ıslatıyor mu?" - Biruni Aile Sağlığı Merkezi
Çocuğunuz altını ıslatıyor mu?"
22 Aralık 2010 Çarşamba - 17:04
A1
A2
A3
A4
Uzman Görüşü
(
Çocuk Cerrahisi
)
15495 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
ocugunuz-altini-islatiyor-mu

Denizli Devlet Hastanesi (DDH) Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Yeşim Edirne Elcümen, çocuk cerrahisi polikliniklerine en çok alt ıslatma sebebiyle başvurulduğunu bildirdi.

Dr. Yeşim Edirne Elcümen, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2,5 yaşına kadar alt ıslatmanın organik bir sebebi olmadığı sürece normal sayılabileceğini belirtti. Dr. Elcümen, tuvalet eğitimi almış, 2,5 yaşını geçmiş normal bir hastanın altını ıslatmasının önemsenmesi ve mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğini söyledi.

Ailelerin çocuk cerrahisi polikliniklerine en çok alt ıslatma sebebiyle başvurduklarını bildiren Dr. Elcümen,basit bir idrar yolu enfeksiyonunun çocuğun gündüz ya da gece alt ıslatmasının sebebi olabileceğine dikkati çekti. Dr. Elcümen, şöyle konuştu:

''İdrar yolu enfeksiyonu tedavisini takiben alt ıslatma devam ederse ileri tetkik yapılmakta, eğer bu tetkiklerde de herhangi bir patoloji bulunmazsa, bu hastalar belli bir süre çizelge yardımıyla takip edilmektedir. Bu çizelge bir anlamda davranış terapisi anlamına gelir ve çocuklar buna daha çabuk uyum gösterirler. Eğer çocuklarda idrar kaçışı, böbrekler ve üst üriner sistemle ilgili herhangi bir bozukluk, kasılma problemleri varsa çok ileri derecede tetkik ve tedavi gerekir.''

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.