Beyin piline Türk mührü - Biruni Aile Sağlığı Merkezi
Beyin piline Türk mührü
29 Ocak 2010 Cuma - 23:31
A1
A2
A3
A4
Sağlıklı Yaşam
(
Parkinson
)
14700 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
beyin-piline-turk-muhru

Prof. Dr. Metin Tulgar’ın geliştirdiği ve patentini aldığı beyin pilleri, dirençli epilepsi, kronik depresyon, parkinson, alzheimer ve solunum yetmezliği gibi rahatsızlıkların tedavisinde uygulanıyor.

Emekli öğretim üyesi ve Nöroteknoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Metin Tulgar’ın geliştirdiği ve patentini aldığı beyin pilleri, dirençli epilepsi, kronik depresyon, parkinson, alzheimer ve solunum yetmezliği gibi rahatsızlıkların tedavisinde uygulanıyor.

Beyin pillerinin, hastalık veya kaza sonucunda deformasyona uğrayıp fonksiyonunu kısmen kaybeden sinirleri, yapay tedavi sinyalleriyle uyararak tekrar aktif hale getirdiğini hatırlatan Prof. Dr. Tulgar, geliştirdiği teknikle beyin pilinde arıza riskini sıfıra indirip, kullanım süresini ömür boyu uzattığını dile getirdi. “Türkiye’de 131 hastada uygulandı. Artık yurt dışına da açılıyoruz” diyen Prof. Dr. Tulgar, “Tulgar implant”ın İran ve Ürdün’de de uygulamalarının yapıldığını, ayrıca bu alanda çalışan ABD’li doktorlardan da olumlu cevaplar aldıklarını söyledi.

Yabancı beyin pillerinin 14 bin dolar olduğunu da ifade eden Prof. Dr. Tulgar, kendilerinin geliştirdiği pilin ise 9 bin TL + KDV’den satışta olduğunu ve bunun ülke ekonomisine de önemli katkı sağladığını ifade etti.

Etiketler : Beyin, piline, Türk, mührü,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.