Artık açık alanlarda da sigara yasaklanacak!
Artık açık alanlarda da sigara yasaklanacak!
18 Temmuz 2014 Cuma - 10:17
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
artik-acik-alanlarda-da-sigara-yasaklanacak

Sigara yasağının kapsamı artık dahada genişletilerek açık alanları da kapsayacak. Çocuk parklarında sigara içmeye yasak geliyor.

Sağlık Bakanlığı tütünle mücadele kapsamında kapalı alanda sigara yasağının ardından açık alanda da sigara yasağı getiriyor. Tiryakiler, park bahçe, restronlarda açık havada kendilerine ayrılan duman köşelerinde sigara içebilecek. İçinde çocuk olan özel araçlarda da sigara yasağı gündeme gelebilecek. Sağlık Bakanlığı, 2014-2018 Tütünle Mücadele Programı'nda, sigara içen 14.8 milyon kişinin geriye kalan 55 milyonu duman altı bırakmaması için radikal yasaklar için düğmeye bastı. İşte yeni uygulamının detayları:

AVM GİRİŞLERİNDE YASAK GELİYOR

Lokanta, kahvehane gibi ikram sektörünün açık alanlarında tütün ve tütün ürünü kullananlar için ayrı alanlar oluşturulacak. İçenle içmeyen aynı ortamda bulunmak zorunda kalmayacak.

Alışveriş merkezleri, sinema ve tiyatro gibi yerlerin bina girişlerinde tütün kullanımının engellenmesine yönelik olarak pasif etkilenim mesafesi tespit edilecek. AVM'lerin kapısının önünde sigara içimi engellenmiş olacak.

Sabah gazetesinin haberine göre; kamuya açık çocuk parkı, okul bahçesi gibi temelde çocukların faydalandığı tüm açık alanlar ile ibadethanelerin açık alanlarında tütün kullanımı yasaklanacak.

Kamu ve özel sektöre ait tüm hizmet araçlarında tütün kullanımı yasaklanacak.

Halen toplu taşıma araçları için geçerli olan tütün kullanımı yasağının sınırları içinde hamile kadın ve çocuk olan araçlar için genişletilecek.

Tütün ve tütün ürünleri satıcılarının ürün alacak gençlerden 18 yaşını doldurduklarını gösterir resmi belgeleri istemeleri sağlanacak.

TAPDK tarafından kimlik belgelerinin istenilmesi konusunda satıcılar bilgilendirilecek ve bu uygulama sık denetlenecek.

Tıpkı alkollü içeceklerde olduğu gibi eğitim kurumlarına da 100 metre mesafesine kadar sigara satışı yasaklanacak.

AÇIK ALANDA SİGARA KÖŞESİ

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da, katıldığı bir televizyon programında yeni düzenlemelerin en yakın sürede hayata geçeceğini belirterek, "Alkol ve uyuşturucu kullananların yüzde 85'i önce sigarayla başlıyor. Dolayısıyla biz öncelikli olarak sigara içme oranlarını düşürerek çocuklara örnek olacağız. Çocuk parklarında sigara içmek yasaklanacak, genel parklarda ya da restoranlarda açık alanda olsa bile açık alanın ancak bir köşesinde sigara içme alanları olacak. Açık alanlarda hep birlikte oturduğu zaman toplumun üçte ikisi, hatta dörtte üçü sigara içmediğine göre bu kesimi sigara muhataplığına maruz bırakmamak için açık alanda bile sigara içme köşesi yapılması gibi bir planlamamız var" şeklinde konuştu.

İÇİNDEKİ MADDELER İNTİHARI TETİKLİYOR

ABD'de yapılan bir araştırmada, sigaranın içindeki kimyasalların intiharı tetiklediği ortaya çıktı. Daha önce çeşitli incelemelerde sigara içenlerin intihara daha fazla meyilli olduğunun tespit edildiğini söyleyen Washington Üniversitesi uzmanları, sigara içen kişilerdeki intihara meyil durumunda, psikolojik etkenlerin bir sebep değil sonuç olduğunu belirtti. Araştırma sigaranın fiziksel zararlarının yanı sıra zihinsel sorunlara da neden olduğunu ortaya çıkardı.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.