Aile hekimleri: Nöbette ihtiyaca değil zarurete tepkiliyiz
Aile hekimleri: Nöbette ihtiyaca değil zarurete tepkiliyiz
16 Ocak 2014 Perşembe - 09:31
A1
A2
A3
A4
Aile Hekimliği
17060 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
aile-hekimleri-nobette-ihtiyaca-degil-zarurete-tepkiliyiz

Kayseri Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Işıldak: "Acil hekimliği, ayrı bir uzmanlık gerektirir. İhtiyaç olduğunda hepimiz nöbet tutmaya hazırız. Böyle bir yasa da zaten vardı ama ayda 8 saat şartı neden getirildi anlayamadık"

KAYSERİ  - Kayseri Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ümit Işıldak, aile hekimlerine nöbet uygulaması getirilmesine ilişkin, "Acil hekimliği, ayrı bir uzmanlık gerektirir. İhtiyaç olduğunda hepimiz nöbet tutmaya hazırız. Böyle bir yasa da zaten vardı ama ayda 8 saat şartı neden getirildi anlayamadık" dedi.
 
Işıldak, Kayseri Gazeteciler Cemiyetini ziyaretinde yaptığı açıklamada, dernek çalışmaları hakkında bilgi vererek, kentte 381 aile hekiminin görev yaptığını, bunlardan 167'sinin üyeleri olduğunu söyledi.
 
Aile hekimine başvuru oranının uygulamaya geçildiği ilk yıllarda yüzde 30 civarında olduğuna dikkati çeken Işıldak, şöyle devam etti:
 
"Bu konuda üniversitedeki arkadaşlardan yardım istedim. Dernek olarak bilimsel bir çalışma yapacağız. Aslında aile hekimine başvurmadan hastaların ikinci, üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına gitmemesi lazım. Bu zorunlu olsaydı aile hekimlerinden yararlanma çok daha artacaktı. Gerçi bir takım katkı paylarının ortaya çıkması bunu sağladı. Dolaylı sevk zincirini ortaya çıkardı. Katkı payı ortaya çıktığında ya da arttığında aile hekimlerine başvuru sayısı artıyor. Şu an Kayseri'yi baz aldığımızda aile hekimine başvuru oranının yüzde 70-75'lerden aşağı olmadığına inanıyorum."
 
Işıldak, 2012 yılının Temmuz ayında çıkarılan bir kanunla aile hekimlerine "ihtiyaç ve zaruret" halinde nöbet zorunluluğu getirildiğini anımsatarak, bu uygulamanın son dönemde yapılan düzenlemeyle ayda 8 saat şartına bağlandığını kaydetti.
 
Doktor sıkıntısı olan bölgelerde aile hekimlerinin nöbet tuttuklarını ifade eden Işıldak, şunları söyledi:
 
"Fakat bu kanunla ihtiyaç ya da zaruret olmasa bile aile hekimlerine ayda 8 saat nöbet zorunlu hale getirildi. Bizim itirazımız buna. Şu an Kayseri kent merkezinde 260 civarında aile hekimi var. Kanunda yapılan değişiklikle 'bu insanların hepsine 8 saat nöbet yazacaksınız' anlamı çıkıyor. Bunun pratikte uygulanabilirliğini tartışıyoruz. Sayın bakanımız "eğitim amaçlı" diyor ama biz ona katılmıyoruz. Acil hekimliği, ayrı bir uzmanlık gerektirir. Eskiden hepimiz acil servislerde çalıştık. Çünkü ihtiyaç vardı. İhtiyaç olduğunda hepimiz nöbet tutmaya da hazırız. Böyle bir yasa da zaten vardı ama ayda 8 saat şartı neden getirildi anlayamadık."
 
Dr. Ümit Işıldak, her yeni uygulamanın aile hekimlerinin iş yükünü artırdığını, bunun performanslarını olumsuz etkileyeceğini savundu.
 
mersinim.net

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.