Aile hekimleri için Danıştay'dan emsal nitelikte karar
Aile hekimleri için Danıştay'dan emsal nitelikte karar
14 Temmuz 2016 Perşembe - 09:08
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
aile-hekimleri-icin-danistay-dan-emsal-nitelikte-karar

ISPARTA Aile Hekimleri Dernek Başkanı Dr. Gökay Çetin'in sözleşmesi, kendisine haber verilmeden fesh edildi. Aile Hekimleri Dernek Başkanı Dr. Gökay Çetin hakkında verilen mahkeme kararı aile hekimlerini sevindirdi.

NTV'de yer alan habere göre, Aile Hekimleri Dernek Başkanı Dr. Gökay Çetin hakkında verilen mahkeme kararı aile hekimlerini sevindirdi.

DANIŞTAY'DAN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Danıştay'ın Dr. Gökay Çetin hakkında verdiği yürütmeyi durdurma kararını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.  Sözleşmenin habersiz sona erdirilmesini hukuka aykırı bulan Danıştay 5. Dairesi, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

"Aile hekimleri kişisel kaprislere ve keyfi kararlara kurban edilemeyecektir" ifadesini kullanan ve AHEF Hukuk Komisyonu Sorumlusu Dr. Fevzi Turgut, şunları söyledi:

"Danıştay 5. Dairesi'nin kararıyla Anayasanın 129. Maddesiyle güvence altına alınan savunma hakkı bir kez daha gündeme getirilmiştir. Disiplin yaptırımları için belirlenen temel ilke ve kuralların, aile hekimlerini kapsadığı vurgusu da yine Danıştay kararıyla netleşmiştir."

EMSAL TEŞKİL EDEN BİR KARAR

Danıştay kararının, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları için birçok açıdan emsal teşkil ettiğini belirten Dr. Turgut, "Kararda, aile hekimlerinin memur statüsünde olduğu vurgulanıyor ve savunmaları alınmadan sözleşmelerinin fesh edilemeyeceği belirtiliyor. Mevcut uygulamada, bakanlık ya da yerel sağlık idarelerinin yaptığı denetimlerle ihtar cezası alan ve 100 ceza puanını dolduran aile hekimlerinin sözleşmeleri, savunmaları alınmadan fesh edilebiliyor; ceza puanları ise tamamen keyfi kararlarla arttırılabiliyordu.

KARARDA NE DENİYOR?

Danıştay 5. Dairesi'nin kararında, "İdari hizmet sözleşmesiyle kamu hizmeti yürütmekle görevlendirilen aile hekimlerinin, 'kamu görevlisi' olduklarının tartışmasız olduğu; aile hekimlerine uygulanan ihtar cezasının disiplin yaptırımı olduğu; aile hekimlerinin de memurlara tanınan ve Anayasal güvence altında bulunan 'savunma hakkını' kullanması gerektiği" hükümleri yer aldı ve yerel mahkemenin kararı bozuldu" dedi.

'UMUT VERİCİ BİR GELİŞME'

Dr. Çetin de Danıştay kararının, sayıları 50 bine yaklaşan aile hekimi ve aile sağlığı merkezi çalışanı için umut verici bir gelişme olduğunu belirtti. Çetin, aile hekimliği sistemine karşı keyfi birçok uygulamanın sürdüğünü ve hukuki düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Dr. Turgut ise aile hekimlerine yönelik her türlü hukuksuzlukla mücadeleyi sürdüreceklerini aktardı.

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.