Morgda gizli kameraya hapis cezası
Morgda gizli kameraya hapis cezası
27 Temmuz 2016 Çarşamba - 12:10
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
morgda-gizli-kameraya-hapis-cezasi

KOCAELİ Üniversitesi Hastanesi morguna konulan gizli kamera üç yöneticinin başını yaktı. Mahkeme, personelin giysilerini değiştirdiği odaya konulan gizli kameraları özel hayatın gizliliğinin ihlali saydı ve üç sanık hakkında 1’er yıl 8’er ay hapis cezası verdi.

Dört yıl kadar süren davaya konu olay 23 Mayıs 2012’de ortaya çıktı. Hastanede görevli personel Yalçın Gül, morg biriminde görevli kadın personel P. M.,Morgda gizli kameraya hapis cezası

soyunma odası olarak kullandıkları odanın yangın söndürücü kısmına gizli kamera konulduğunu tespit etti. İki çalışan bu durumu tutanak altına aldı ve Yalçın Gül, bağlı bulunduğu sendikanın yöneticisine durumu haberdar etti. Yapılan incelemede, soyunma odasının yanı sıra, koridoru görebilecek bir yere de gizli kamera konulduğu anlaşıldı.

SARILMA GÖRÜNTÜSÜ İŞİNDEN ETTİ
Konu ile ilgili tartışmalar ortaya çıkınca, gizli kamera kaydı nedeni ile bir personelin işine son verildiği anlaşıldı. Üniversite yönetimi, soyunma odasına, C.B. isimli bir personelin, morg biriminde görevli P.M’ye sarıldığını tespit etti. C.B. hastaneye çağrıldı ve CD’deki görüntü kendisine izletildi. Bu kayıt sonrası C.B’nin işine son verildi. Ancak, esas sıkıntıyı ise P.M. yaşadı. Olayın duyulmasından sonra P.M. hastanedeki bazı kişiler tarafından rahatsız edilmeye başlandı. Evli olan P.M., yaşadıkları nedeni ile intihar girişiminde bulundu.

‘ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİ İHLAL’
Gizli kamera ile kayıt alındığını ortaya çıkaran sendika temsilcisi Yalçın Gül ise konuyu yargıya taşıdı. Yürütülen soruşturma sonrası Başhekim Nazım Mutlu, hastane müdürü Öznur Gezer ve güvenlik sorumlusu Yunus Taş hakkında, ‘özel hayatın gizliliğini’ ihlal suçlaması ile dava açıldı.

MAHKEME, RAPOR HAZIRLATTI
Dava Kocaeli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava kapsamında alınan bilirkişi raporunda, personelin soyunma odası olarak kullandığı yerin, özel alan olduğu yönünde görüş belirtildi.

ORASI ÖZEL ALAN DEĞİL
Sanıklar ise, duruşmalarda yaptıkları savunmalarda, anılan yerin özel alan olmadığını kamusal alan olduğunu vurgu yaptı. Başhekim Nazım Mutlu, anılan gizli kameraların, hastane binasının yapım sürecinde planlandığını ve bu kameraların o aşamada konulduğunu kaydetti. Sanık Yunus Taş ise hastane genelinde 144 kamera olduğunu, bunların güvenlik amaçlı konulduğunu kaydetti.

O KAYITLAR NERDE KULLANILDI 
Mahkeme, 7’inci duruşmanın yapıldığı 11 Temmuz’da kararını verdi. Karar duruşmasında söz alan Yalçın Gül’ün avukatı Gül Esen Mirkelam, müvekkili Gül’ün yanı sıra, C.B. ve P.M.’nin de özel hayatlarının gizliliğinin ihlal edildiğini vurguladı. Yönetmeliklerle özgürlüklerin sınırlanamayacağını aktaran Mirkelam, gizli kamera kayıtlarının şantaj amaçlı kullanıldığını savundu.

ÜÇ SANIK DA CEZA ALDI
Mahkeme, sanıkların, özel hayatın gizliliğini ihlal suçu işlediklerine hükmetti. Her üç sanık için de 1’er yıl 8’er ay hapis cezası verildi. Mahkeme bu cezalar için hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verdi. Her üç sanık da 5 yıl sür ile denetime tabi tutuldu.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.