Antipsikotikler beyin kanaması riskini artırıyor
Antipsikotikler beyin kanaması riskini artırıyor
29 Ağustos 2008 Cuma - 12:13
A1
A2
A3
A4
Sağlıklı Yaşam
(
Şizofreni
)
19585 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
antipsikotikler-beyin-kanamasi-riskini-artiriyor

Şizofreni gibi psikozların tedavisinde kullanılan ilaçları alan hastalarda beyin kanaması riskinin yüksek olduğu bildirildi. Daha önce yapılan araştırmalar ikinci nesil (atipik) antipsikotik ilaçların beyin kanaması riskini artırabileceğini göstermişti an

Şizofreni gibi psikozların tedavisinde kullanılan ilaçları alan hastalarda beyin kanaması riskinin yüksek olduğu bildirildi. Daha önce yapılan araştırmalar ikinci nesil (atipik) antipsikotik ilaçların beyin kanaması riskini artırabileceğini göstermişti ancak Londra'daki Hijyen ve Tropikal Tıp Okulundan Ian Douglas ve ekibi daha eski, klasik antipsikotiklerin riskini de araştırdı.

6 milyondan fazla İngilizin klinik verilerini inceleyen bilim adamları, 1988-2002 döneminde, en az bir antipsikotik ilaç önerilen hastaların 6 bin 790'ının beyin kanaması geçirdiğini belirledi. Araştırmacılar, bu ilaçları kullananların beyin kanaması geçirme riskinin kullanmayanlara göre 1,7 oranında fazla olduğunu hesapladı.

Bunama görülen ve antipsikotik ilaç kullanan hastalardaysa beyin kanaması geçirme riskinin 3,5 kat fazla olduğuna işaret edilerek, bunama görülen hastalara bu ilaçların önerilmemesi gerektiği vurgulandı.

Araştırmaya göre, antipsikotik ilaç kullananların beyin kanaması geçirme riski artıyor. Beyin kanaması geçirme riski ikinci nesil antipsikotik ilaçlardaysa daha eski ilaçlara göre biraz daha fazla.

Araştırma İngiliz Tıp Dergisi'nde yayımlandı.

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.