Saçlarım dökülüyor, ne yapmalıyım? - Adapazarı Karaman Aile Sağlığı Merkezi
Saçlarım dökülüyor, ne yapmalıyım?
20 Aralık 2013 Cuma - 14:03
A1
A2
A3
A4
Sağlıklı Yaşam
13322 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
saclarim-dokuluyor-ne-yapmaliyim

Günlük 80 telden fazla görülen saç dökülmelerinin önüne geçilmediği takdirde kişinin saçlarını hızla kaybettiğini belirten uzmanlar, saç dökülmelerinin başlangıç aşamasından itibaren neler yapılması gerektiğini anlattı

Saç dökülmesi sorunu yaşayanların saçlarını tamamen kaybetmeden önce yardım almaları gerektiğinin altını çizen uzmanlar, öncelikle kan tahlili yaptırarak demir, tiroid, östrojen ve testesteron hormonu seviyesinin ölçülmesi, bununla birlikte beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi uyarısında bulundu.

Türk Hair Trans Genel Koordinatörü Handan Acıkök, erkeklerde günlük 50 ile 80 arası saç teli dökülmesinin normal karşılanması gerektiğini; buna karşılık 80 telden fazla saçı dökülen kişilerin saçlarını hızla kaybetme riski ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Sıradan saç dökülmelerinin doğru beslenme ile önlenebileceğini belirten Prof. Dr. Osman Müftüoğlu ise saçın kökten beslendiğini ve saç bakım ürünlerinin yetersiz kaldığını kaydetti.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu: “Saç dökülmesini önleyebilirsiniz?”

Sıradan saç dökülmelerinin, sadece doğru beslenerek veya ihtiyaca uygun besin destekleri kullanarak ve saçlara doğal-sağlıklı ürünlerle bakım yaparak, dökülmelerinin ciddi ölçüde önüne geçilebileceğini belirten Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, saçlar kökten beslendiğini ve saç bakımı ürünlerinin saçı tedavi etmediğini, beslemediğini, güçlendirmediğini ve biyolojik yapısına etkili müdahalelerde bulunamadığını ifade etti.

Saçların iyi beslenmesi için, işe doğru ve dengeli bir beslenme planı ile başlanması gerektiğinin altını çizen Müftüoğlu, saç için gerekli olan besin unsurlarının saça sadece kan yoluyla ulaşabildiğini ve saç dökülmesinin doğru beslenme ile mümkün olabileceğini söyledi.

Bayanlarda saç dökülmesinin önüne nasıl geçilebilir?

Türk Hair Trans Genel Koordinatörü Handan Acıkök, bayanlarda saç dökülmesi ile ilgili uyarılarda bulundu:

“Bayanlarda saç dökülmesi eğer bir genetik yatkınlıktan kaynaklanmıyorsa, saçların çok gergin toplanmamasını, fazla fön çekilmemesini ve kalıcı perma yaptırılmamasını öneriyorum. Bunların yanı sıra saçı havalandırmamak, çok sık yıkamak ve çok taramak da dökülmeyi tetikleyen diğer unsurlar. Saçları dökülmeye başlayan bayanlar bu titizliği gösterdikleri takdirde saçları normal seyrine girecektir”

Saç dökülmesi durdurulabilir mi? sorusuna da cevap veren Acıkök şunları söyledi:

“Saç dökülmesini durduracak ömürlük bir yöntem şu anda mevcut değil. Saç köklerinin bulunduğu cildin 2 ml altına vitamin enjekte edilerek gerçekleştirilen saç mezoterapisi tedavisi ya da yine aynı bölgeye trombosit enjekte edilerek gerçekleştirilen Pure PRP tedavilerinde dökülen saçın ömrünü 1-2 yıl uzatmak mümkün; ancak saçlar doğal yollarla veya hastalık sebebi ile kaybedilmişse tek çözüm saç ekimidir”

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.