3 Milyon Memurun Maaşında Büyük Kayıp!
3 Milyon Memurun Maaşında Büyük Kayıp!
04 Temmuz 2014 Cuma - 09:00
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
3-milyon-memurun-maasinda-buyuk-kayip

3 milyon memur bu yıl maaşlara uygulanan 123 liralık seyyanen zam sebebiyle mağdur oldu. Memurların maaşlarında büyük kayıplar oluştu. Peki memurlar Temmuz ayından itibaren ne kadar maaş alacak? İşte netleşen memur maaşları.

Her sene ocak ve temmuz aylarında iki kere zam alan memurlar, ilk defa bu yıl ikinci zammı alamayacağı gibi 6 aylık enflasyon farkından da mahrum kaldı.

Maaşlar enflasyon karşısında erirken ilk altı aylık dönemde enflasyonun yüzde 5.7 çıkması memurun yüzde 2.7'lik, kümülatif hesaplandığında yüzde 2.3'lük bir zam farkı almasının da önüne geçti.

En düşük memur maaşında enflasyon farkı ve temmuz ayında zam yapılmayacağından kaynaklı oluşan kayıp ise 39.3 lirayı buldu.

SEYYANEN ZAM ERİDİ

Bağımsız Sağlık-Sen'in yaptığı hesaplamaya göre, 2014-2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşme yaklaşık 3 milyon memurun maaşlarında ciddi oranda gelir kaybına neden oldu.

Memur maaşlarına yapılan seyyanen zam yılın ilk 6 ayında oluşan enflasyon karşısında eridi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksine göre enflasyon 2013 yılı Aralık ayına göre yılın ilk 6 ayında yüzde 5.7 oranında gerçekleşti.

KAYIP 40 LİRA

Her sene ocak ve temmuz aylarında iki kere zam alan memurlar, ilk defa bu yıl ikinci zammı alamayacak.

Hükümet ile yetkili konfederasyon arasında geçtiğimiz yıl ağustos ayında imzalanan ve 2014 ile 2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşmede Memur-Sen'in "yüzde 3+3+enflasyon farkı' önerisi yerine 123 lira seyyanen zammı kabul etmesi mağduriyet yarattı.

Ocak başında uygulanan 123 liralık seyyanen zam öncesi bin 900 lira olan en düşük memur maaşına Ocak'ta yüzde 3, ilk 6 aylık enflasyon farkı ve Temmuz'da yine yüzde 3'lük zam uygulanmış olsaydı, memur şuanda seyyanen zamla 2 bin 62 lira alacaktı. Ancak şuan en düşük memur maaşı 2 bin 23 lira seviyesinde.

2 YILLIK "TOPLU HÜSRAN"

Bu yıl geçerli olan toplu sözleşmeden önce, her 6 ayda bir belirlenen enflasyon farkları Temmuz ve Ocak aylarında memurların maaşlarına yansıtılıyordu.

Ancak hükümet ile yetkili konfederasyon arasında imzalanan toplu sözleşmede 2014 yılı için seyyanen zam pazarlığı yapılınca bu yıl memurlara enflasyon farkı ödenmesine engel olundu.

2015 yılı için ise yine toplu sözleşmede altı aylık dönemler için maaşlara yüzde 3 artı 3 zam yapılması kararlaştırıldı.

Ancak 2015'te uygulanacak toplu sözleşmede de enflasyonun yüzde 3 artı 3'lük zammı aşması halinde maaşların, "6 aylık veya 12 aylık dönemlere ilişkin enflasyon rakamının ilan edildiği ayın 1'inden geçerli olmak üzere" artırılacağı ifadesi ile sözleşmede "ve" yerine "veya" kullanılması nedeniyle hükümet yine enflasyon farkını ilk 6 ayda ödeme zorunluluğundan kurtarılmış oldu.

BAYRAKTAR: MEMUR ENFLASYONA EZDİRİLMEMELİ

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, konuya ilişkin açıklamasında, hükümet ve Memur-Sen arasında imzalanarak diğer konfederasyonlara dayatılan toplu sözleşmenin memurlar açısından son yılların en büyük hüsranı olduğunu kaydetti.

Memurlara bu yıl enflasyon farkı verilmeyeceği gibi aldıkları zam oranının da enflasyon karşısında çoktan eridiğine dikkat çeken Bayraktar, "Yanlışın neresinden dönülürse kardır. Hükümet, memurlara yapılan zam oranının enflasyonun altında kaldığını kabul ederek gerekli düzenlemeleri yapmakla mükelleftir.

Bugün 3 milyonu aşkın memur iki taraf arasında kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar sonucu imzalanan toplu sözleşmenin ceremesini çekmektedir. Gerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı gerekse Maliye Bakanı başta olmak üzere tüm ilgililer bu konuyu yeniden ele almalıdır. Yoksa bunca memurun gasp edilen hakkı onların yakasını bırakmayacaktır" dedi.

İŞTE MEMUR DERECE VE KADEMELERİNE GÖRE MEMUR MAAŞLARI

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.