'Kar Yağınca Mikrop Kırılır' Sözü Doğru Çıktı !
'Kar Yağınca Mikrop Kırılır' Sözü Doğru Çıktı !
05 Aralık 2013 Perşembe - 12:16
A1
A2
A3
A4
16968 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
-kar-yaginca-mikrop-kirilir-sozu-dogru-ikti

Uzmanlar karın yağmasıyla özellikle bakteriyel virüslerin görülme sıklığında azalma olduğu kaydetti.

Geçmişten günümüze kadar ecdadın kar yağmadığı dönemde “kar yağsa da mikroplar kırılsa” temennisinin bilimsel bir yanının olduğu ortaya çıktı. Gazetemize konuşan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, kar yağışının olmamasının sıcaklıkların sıfırın altına düşmemesi anlamına geldiğini, bu durumun da mikropların hayat şartlarının devam etmesine neden olduğunu söyledi. 

Karın yağmasının mikropların temizlenmesi açısından önemli bir avantaj olarak görülebileceğini kaydeden Prof. Dr. Usluer, “Özellikle bakteriyel enfeksiyon sıklığının karın yağmasıyla azalabildiğini görmekteyiz. 

Örneğin bademciklere yerleşen halk arasında beta olarak tabir edilen bakteriyel enfeksiyonların azaldığı görülüyor” dedi. Diğer taraftan kar yağışının olmasının enfeksiyonların tamamen sıfırlanacağı anlamına gelmediğine dikkat çeken Prof. Dr. Usluer, “Fakat karın yağmasıyla viral virüslerde bir azalma olacağını söyleyemeyiz. 

Kimi enfeksiyonlar varki soğuk havalardan kendilerini koruyarak varlıklarını sürdürmektedir” diye konuştu. Halk arasında karın yağmasıyla mikropların kırıldığı yönünde geleneksel bir görüş olduğu belirten Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Önerci ise bunun bilimsel bir çalışma ile kanıtlanmadığını fakat kar yağışıyla mikroplarının üstünün örtüldüğünü bu sayede hastalıkların azalabildiğini söyledi.

ODANIZI DÜZENLİ HAVALANDIRIN

Diğer taraftan uzmanlar grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan korumak için basit önerilerde bulundu. Buna göre soğuk algınlığı bulunan kişilerle yakın temas edilmemesi tavsiyesinde bulunan uzmanlar, hastalık riski yüksek olması durumunda bol bol C vitamini alınmasını önerdi.

Hastalıklardan korunmada odanın düzenli olarak havalandırılmasının büyük öneme sahip olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Soğuk algınlığı dönemlerinde kalabalık ortamlarda, kapalı mekanlarda bulunmayın. Hasta insanlarla öpüşmeyin, 1.5 metreden fazla yaklaşmayın. Çok kalın veya ince giysiler giymeyin” tavsiyesinde bulundu.

Etiketler : kar, mikroplar,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.